"Czwarty kw. 2018 r. pod względem sprzedaży okazał się dla polskiej branży deweloperskiej okresem słabym. Analizowani przez nas deweloperzy zakontraktowali w tym kwartale łącznie 5 450 lokali, co oznacza spadek o prawie 31% w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. Wynik niepokoi, choć istotnie negatywny wpływ na sprzedaż w IV kw. 2018 r. miały odbywające się w tym okresie wybory samorządowe. Niektóre samorządy działały w tym okresie mniej sprawnie, co opóźniało wprowadzenie do sprzedaży inwestycji deweloperskich w IV kw. w konsekwencji czego ich rozpoczęcie przeniesiono na I kw. 2019. W całym 2018 r. deweloperzy osiągnęli wolumen kontraktacji na poziomie 23 268 lokali w porównaniu z 27 025 w 2017 r., co oznacza spadek o 13,9% r/r. Tym samym większość deweloperów nie zrealizowała celu sprzedażowego na 2018 r." - czytamy w komunikacie.
Dynamika sprzedaży widocznie spadła, jednakże warto podkreślić, że okresem odniesienia jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 r. Zestawiając wielkość sprzedaży lokali w 2018 r. z wolumenem kontraktacji osiągniętym w 2016 r. okazuje się, że ubiegły rok pod względem sprzedaży był lepszy, dodano.
"Ostatni kwartał roku utwierdza nas w przekonaniu, że koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie wyhamowała, jednak jest wciąż zbyt wcześnie, aby wieszczyć kryzys branży deweloperskiej. [...] W kolejnych okresach spodziewamy się wolumenów kontraktacji na poziomach zbliżonych do wartości z 2016 r." - podkreślają analitycy Navigatora.
Analizą objętych zostało 16 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.