Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emmerson Evaluation spodziewa się spadku liczby hoteli i upadłości w branży

0
Podziel się:

Pomimo doskonałej perspektyw dla branży hotelowej w ubiegłym roku, ze względu na kryzys wywołany epidemią koronawirusa należy spodziewać się upadłości w branży i znaczącego spadku liczby hoteli i miejsc noclegowych w perspektywie 2-3 lat, ocenia Emmerson Evaluation.

Emmerson Evaluation spodziewa się spadku liczby hoteli i upadłości w branży

Z najnowszego raportu "Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce", opracowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że w większości województw zanotowano statystyczny wzrost współczynnika wykorzystania pokoi hotelowych. Na zakwaterowanie w krajowych hotelach zdecydowało się ponad 1,4 mln więcej osób niż rok wcześniej (wzrost o niemal 7% r/r).

"Szanse na kolejny udany rok oraz powiększenie krajowej bazy obiektów zaprzepaścił jednak wybuch pandemii" - zaznaczono w raporcie.

"Czasy prosperity dobiegły końca. Obecnie cały rynek hotelowy stoi przed ogromnym wyzwaniem. Część z obiektów, szczególnie tych, które były słabiej zarządzane lub posiadały niższy standard usług czy wyposażenia od analogicznie kategoryzowanych konkurentów, z pewnością będzie miała trudności z utrzymaniem się na rynku - powiedział prezes Emmerson Evaluation Dariusz Książak, cytowany w komunikacie, poświęconym raportowi.

W jego ocenie, kłopoty mogą mieć również rynki, które w ostatnich latach rosły w najszybszym tempie, jak Trójmiasto czy nawet Warszawa.

"Na pewno musimy liczyć się ze znacznie częstszymi niż dotychczas upadłościami w tej branży. Dochodzić też może do przejęć i fuzji niektórych sieci. W perspektywie najbliższych 2-3 lat wydaje się, że nieuniknionym efektem obecnej sytuacji będzie spadek całkowitej podaży hoteli oraz miejsc noclegowych na polskim rynku" - dodał Książak.

Eksperci Emmerson Evaluation w raporcie wskazują również, że hotele, którym uda się utrzymać na rynku, w dłuższej perspektywie będą musiały podążać za najnowszymi trendami technologicznymi oraz udogodnieniami, które będą miały coraz większe znaczenie dla ich konkurencyjności na rynku.

Dla wielu z hotelarzy jest to dobry czas na wprowadzenie nowych narzędzi, technologii i strategii sprzedaży w swoich obiektach, jak np. rezerwacje on-line czy tzw. direct booking, który łączy w sobie komunikację z potencjalnymi gośćmi, sprzedaż oraz proces rezerwacyjny za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji on-line, zaznaczono w raporcie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, cytowanych w materiale, w połowie 2019 r. w całej Polsce funkcjonowało 2 635 skategoryzowanych hoteli z około 286 tys. miejsc noclegowych. Biorąc pod uwagę liczbę miejsc noclegowych w Polsce, baza noclegowa powiększyła się w pierwszym półroczu ub. r. o 4,5% r/r.

Największy wzrost podaży miejsc noclegowych w hotelach w pierwszym półroczu 2019 r. obserwowano w województwie lubelskim (o 10,5%) i w świętokrzyskim (9%). Spadek odnotowano jedynie w województwie opolskim (5%) i podkarpackim (1,9%), gdzie obiekty były zamykane ze względu na ich modernizację albo całkowite wyłączenie z użytkowania.

Emmerson Evaluation świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny, hotele) oraz inwestycji deweloperskich.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)