Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gallina z KE: Szczepienia przeciw COVID-19 powinny rozpocząć się w tym roku

3
Podziel się:

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a znaczna część szczepionek powinna trafić do państw członkowskich Unii Europejskiej w I połowie 2021 roku w oparciu o liczbę mieszkańców, poinformowała wicedyrektor Dyrekcji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej Sandra Gallina.

Gallina z KE: Szczepienia przeciw COVID-19 powinny rozpocząć się w tym roku

Gallina uczestniczyła wczoraj w posiedzeniu Komisji ds. Środowiska, Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego, podczas którego omówiono strategię UE dotyczącą szczepionek, w tym stan prac nad umowami dotyczącymi wcześniejszego zakupu szczepionek.

"Pani Gallina powiedziała, że pierwsze szczepienia powinny rozpocząć się już pod koniec tego roku, a znaczna liczba szczepionek powinna zostać udostępniona w pierwszej połowie 2021 roku. Szczepionki będą rozprowadzane do państw członkowskich w oparciu o wielkość populacji. Połączone portfolio różnych szczepionek wystarczy do zaszczepienia wszystkich obywateli, którzy potrzebują lub chcą zostać zaszczepieni" - podał Parlament Europejski w komunikacie.

Ceny za dawkę szczepionki będą się wahać od 5 do 15 euro.

Europejska Agencja Leków (EMA) ma dostarczyć ogólne dane dotyczące badań klinicznych nad szczepionką - aczkolwiek nie wszystkie dane surowe. Gallina zaznaczyła, że dostęp do danych z badań klinicznych poprawi się, gdy przepisy dotyczące badań klinicznych wejdą w życie pod koniec 2021 roku.

Poinformowała, że negocjacje z firmami były trudne, ale firmy opracowujące i produkujące szczepionki COVID-19 rzeczywiście będą za nie odpowiedzialne zgodnie z przepisami. Ma to dotyczyć również odszkodowań za wady ukryte.

W ramach przyjętej w czerwcu br. strategii KE dąży do zapewnienia obywatelom państw UE Europy wysokiej jakości, bezpieczne, skuteczne i niedrogie szczepionki w ciągu 12-18 miesięcy. W tym celu, wraz z państwami członkowskimi, Komisja uzgadnia wcześniejsze umowy zakupu z producentami szczepionek, które zastrzegają lub dają państwom członkowskim prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki za określoną cenę, gdy i kiedy szczepionka stanie się dostępna.

Komisja Europejska przeprowadziła rozmowy z pięcioma firmami: Sanofi-GSK, Johnson&Johnson, CureVac, z AstraZeneca i Moderna, z niektórymi podpisała już umowy wstępne w sprawie zakupu szczepionek.

22 września Parlament Europejski ma zorganizować w Brukseli wysłuchanie publiczne pt. "Jak zabezpieczyć dostęp do szczepionek COVID-19 dla obywateli UE: badania kliniczne, wyzwania produkcyjne i dystrybucyjne", w którym wezmą udział prezesi niektórych zaangażowanych firm oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Persil
4 lata temu
Zadnych szczepionek te firmy farmaceutyczne to finansowane przez rzydow przedsiebiorstwa holokalu!!
oc
4 lata temu
Wyszczepieńcy będą zarażać. To spowoduje prawdziwą pandemię.
obywatel
4 lata temu
mam nadzieję, że wyszczepienia ludu nie będą obowiązkowe
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.