Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy

18
Podziel się:

Kryzys wywołany koronawirusem mocno odbił się na wynikach banków. W trosce o bezpieczeństwo pieniędzy klientów KNF zaleca instytucjom wstrzymanie się z wypłacaniem zysków za poprzednie lata. Pismo takie trafiło już do mBanku i Pekao.

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy
KNF wysyła pisma do banków z zaleceniami w sprawie dywidendy. (money.pl, Rafał Parczewski)

Przez lata bardzo dobrej koniunktury w sektorze bankowym normą było wypłacanie sowitych dywidend posiadaczom akcji. W ten sposób banki dzieliły się z inwestorami wypracowanymi zyskami. Pandemia ten trend zatrzymała.

W piątkowy poranek zarząd mBanku poinformował o otrzymaniu pisma z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W nim urzędnicy zalecają wstrzymanie się z wypłatą dywidendy w pierwszym półroczu 2021 roku. Chodzi zarówno o zyski za 2020, jak i niepodzielone wcześniej zyski za wcześniejsze lata.

KNF apeluje też o "niepodejmowanie przez bank w pierwszym półroczu 2021 roku, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych".

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

Chodzi o to, by banki wypracowane zyski i kapitały akumulowały. Wszystko po to, by kryzys, który ciągle dotyka sektor bankowy, nie zagroził bezpieczeństwu pieniędzy zgromadzonych na kontach przez klientów.

Ponadto KNF poinformowała, że jej stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugiej połowie 2021 roku będzie przedstawione odrębnie po dokonaniu analizy sytuacji sektora bankowego w pierwszym półroczu.

Pismo o identycznej treści otrzymał także bank Pekao - o czym zarząd pisał już w czwartek wieczorem. Można się domyślać, że analogiczne zalecenia dostały także inne instytucje finansowe.

KNF w przesłanych pismach powołuje się na uchwałę podjętą przez urzędników 16 grudnia 2020 roku, która dotyczyła właśnie polityki dywidendowej banków komercyjnych.

O skali problemów sektora w związku z COVID-19 świadczą choćby wyniki finansowe za pierwsze 11 miesięcy 2020 roku. Od stycznia do listopada wszystkie banki działające w Polsce miały łącznie zysk netto na poziomie 7,87 mld zł. To oznacza ponad 40-proc. spadek w porównaniu z danymi z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Marek
4 lata temu
Pekao ma nie wypłacać dywidendy bo wsadzili tam tylu pisowców, że zaczyna brakować kasy na napełnienie koryta. A członków PIS, którzy chcą się sprawdzić w bankowości jest jeszcze masa.
Morphy
4 lata temu
Przyczyną spadku wyników banków nie jest pandemia tylko obniżenie stóp procentowych przez komunistów z PiS, którzy postanowili okraść Polaków z oszczędności. Więc to nie koronawirus jest przyczyną kłopotów banków tylko partia komunistyczna (PiS). Mamy najniższe realne stopy procentowe w całej UE - wystarczy dojść do średniej, a wtedy zyski banków odbiją. Tylko, że wtedy Morawiecki nie będzie mógł okradać Polaków przy pomocy podatku inflacyjnego. A jak tu żyć bez złodziejstwa - dla komunistów rzecz niewyobrażalna.
Zdziso
4 lata temu
Mają nie wypłacać dywidendy bo kolejne banki nie rząd chce przejąć ? I więcej kasy będzie do podziału na Swoich ? Bo jeśli bank ma zysk to dywidendę wypłacić powinien.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
borysek
4 lata temu
Szkoda że nie zalecają też niepłacenia podatku bankowego. Wtedy było by sprawiedliwie, a tak jak zwykle zapłacą akcjonariusze.
Z-enko
4 lata temu
mBank wspiera żebry WOŚP, więc jak najdalej od tego banku.
Kredyciarze
4 lata temu
się z niskich stóp cieszą. Niestety, ich korzyści są tylko tylko iluzoryczne. Wprawdzie raty kredytów są niższe, ale obniżki stóp napędzają inflację (którą i tak już mamy najwyższą w Europie), więc realnie w portfelu wcale więcej pieniędzy im nie zostaje. Za to korzyść z tego ma tylko i wyłącznie rząd, bo przez inflację ma większe wpływy z VAT do budżetu, przez co może sobie dawać różne nagrody a de billkom wciskać kit o uszczelnieniu
zdziwko
4 lata temu
Nie rozumiem, niedawno artykuł gdzie specjalista od nieruchomości przekonywał jak to sprzedaż mieszkań bije rekordy. Skoro banki tak kiepsko tzn. że ludzie nie z kredytów to finansują, więc maja pieniądze. Więc się pytam o co tu chodzi, bo ciągle słyszę i czytam jak to jedna branża za drugą pada bo rząd kazał im się pozamykać i nie maja na czynsz itp itd.
ER ANTYKLER
4 lata temu
SĄDY JUŻ NIE WYRABIAJĄ z POZWAMI FRANKOWICZÓW i INNYCH OSÓB OKRADANYCH PRZEZ BANKI. TERAZ DOŁĄCZĄ PRZEDSIĘBIORCY. NASTĘPNA GRUPA do SKŁADANIA POZWÓW WŁAŚNIE BĘDĄ AKCJONARIUSZE. NIECH SĄDY SIĘ ZAPCHAJĄ. A TAK na MARGINESIE - LUDZIE NIE WYTRZYMAJĄ ZŁODZIEJSTWA i COŚ w RODZAJU KAPITOLU MOŻE BYĆ w RP.