Po transakcji, która została sfinalizowana po 8 miesiącach od ogłoszenia planów, Uniqa została 5. pod względem wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce, stając się właścicielem spółek: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, AXA Polska, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne.
Jak podano, po prawnym połączeniu spółek AXA i Uniqa oraz uzyskaniu zgody KNF, nową organizacją pokieruje Marcin Nedwidek - obecnie członek zarządu AXA odpowiedzialny za obszar klienta indywidualnego. Obecny prezes Uniqa Polska Jarosław Matusiewicz również pozostanie w firmie i obejmie ważną rolę w zarządzie połączonych spółek.
"Dbając o 5 mln klientów oraz generując przypis składki wart niemal 4 mld zł, wchodzimy razem do ścisłej czołówki polskiego rynku ubezpieczeń. Liczę, że razem z zespołem połączonych firm uda nam się z sukcesem przeprowadzić proces integracji oraz umocnić długoterminową pozycję Grupy Uniqa w Polsce" - powiedział Nedwidek, cytowany w komunikacie.
Uniqa w Polsce wchodzi także w całkiem nowy obszar inwestycyjno-emerytalny. AXA oferuje fundusze inwestycyjne i paletę produktów emerytalnych - IKZE, IKE i jest 6. na rynku pod względem wartości aktywów PPK. Zarządza także 6. pod względem wartości aktywów otwartym funduszem emerytalnym. Na koniec 2019 roku AXA PTE i AXA TFI zarządzały łącznie aktywami w wysokości 15 mld zł, wskazano w materiale.
Przejęcie działalności francuskiej spółki AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji przez austriacki koncern Uniqa zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w lipcu br.
W lutym br. AXA zawarła umowę z Uniqa Insurance Group dotyczącą sprzedaży swoich aktywów w Polsce, Czechach i na Słowacji za 1 002 mln euro.