Wcześniej, przedłużenie ograniczeń w przekraczaniu zewnętrznej granicy UE do połowy czerwca rekomendowała także Komisja Europejska.
Tymczasowa kontrola graniczna na granicy Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją ma obowiązywać do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Kontrola na granicach wewnętrznych UE została wprowadzona rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w marcu, kilkakrotnie ją przedłużano (ostatnio od 4 maja br. do 13 maja br.) Nowelizacja zakłada kolejne przesuniecie terminu o 30 dni - do 12 czerwca br.
MSWiA przypomniało, że zgodnie z art. 25 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen w przypadku zaistnienia poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego państwo członkowskie może wyjątkowo przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 30 dni lub na okres przewidywalnego istnienia tego poważnego zagrożenia, jeśli przekracza on 30 dni.
"Gdy państwo członkowskie planuje przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych na podstawie art. 25 musi powiadomić pozostałe państwa członkowskie i Komisję Europejską co do zasady najpóźniej cztery tygodnie przed planowanym przywróceniem kontroli" - podano. Zaznaczono, że możliwy jest także okres krótszy w szczególnych przypadkach.
Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami - 18, ze Słowacją - 5, z Niemcami - 16, z Litwą - 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w portach morskich oraz na kilkunastu lotniskach.
W ruchu osobowym granicę państwową mogą przekraczać: Polacy, ich małżonkowie i dzieci, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, osoby posiadające prawo stałego pobytu, a także wykonujący pracę na terytorium Polski i kierowcy dokonujący przewodu osób i towarów, kiedy wykonują czynności zawodowe.