Minister zapowiedział "zero tolerancji" dla wszystkich, którzy nie zastosują się do istniejących i wprowadzanych obostrzeń. Uczestniczący w konferencji komendant główny policji gen. Insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział bardziej rygorystyczne podejście do egzekwowania m.in. obowiązku zasłaniania twarzy.
"Od najbliższej soboty wchodzi w życie nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.
"Przypominam, że w czerwonej strefie lokale będą operować do godz. 22. Przypominam, że maseczki staną się obowiązkowe nie tylko w strefie czerwonej w otwartej przestrzeni, ale i w żółtej. I na koniec - ograniczamy liczbę uczestników imprez okolicznościowych, czyli wesel, styp i innych tego rodzaju spotkań" - wyliczył Niedzielski.
Ma zostać ograniczona liczba osób uczestniczących m.in. w weselach i imprezach rodzinnych. W strefie zielonej, gdzie limit ten wynosił 150 osób liczba ta zostanie ograniczona do 100 osób. Jeżeli chodzi o strefę żółtą, do tej pory limit wynosił 100 osób - ma wynosić 75. Natomiast w strefie czerwonej limit 50 osób ma pozostać bez zmian.
Te rozwiązania mają wejść w życie z tygodniowym vacatio legis, czyli od przyszłej soboty.
Przebywać bez maseczki tam, gdzie to jest konieczne będzie mogła tylko osoba, która posiada zaświadczenie lekarskie lub inny dokument to poświadczający.
Do informowania o przynależności danego powiatu do konkretnej strefy jego mieszkańcy mają być powiadamiani SMS-em przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Planowane jest także wprowadzenie zachowania wymogu zachowania 100-metrowej odległości między zgromadzeniami oraz zakazu imprez w lokalach, dla których nie stanowi to podstawowej działalności.
"Każda impreza, która będzie się odbywała 'przy okazji' będzie surowo karana" - powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że dotyczy to wszystkich stref.
Planowane jest zwiększenie liczby szpitali wysokospecjalistycznych, zajmujących się leczeniem chorych na koronawirusa z 10 do 16, a także zwiększenie koordynacji działań pracowników medycznych.
Jak poinformował generalny inspektor policji Jarosław Szymczyk, ubiegłej doby policjanci zanotowali 2150 naruszeń w przestrzeganiu obostrzeń, wydali 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie. Od początku epidemii zanotowano 155 tys. przypadków naruszenia obostrzeń dotyczących zasłaniania ust i nosa. Teraz - jak powiedział Szymczyk - wydał rekomendacje, aby te proporcje "co najmniej odwrócić".
MZ poinformowało dziś o 2 236 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 104 316 osób. Łącznie zmarło 2 717 osób.