Chemiczna grupa Synthos, należąca do miliardera Michała Sołowowa, podpisała umowę z niemiecką firmą Trinseo. Strony uzgodniły wstępne warunki przejęcia zakładów produkujących kauczuki syntetyczne w Schkopau, w Niemczech.
Już teraz Synthos jest dużym europejskim koncernem chemicznym, ale dzięki planowanej transakcji może awansować w hierarchii branżowej - i to na trzecie miejsce podium.
Warto jednak podkreślić, że Synthos przejmuje tylko część biznesu Trinseo, tą związaną z kauczukami syntetycznymi. Niemiecka grupa jest też globalnym producentem tworzyw sztucznych i spoiw lateksowych.
Niemcy poinformowali, że w ramach transakcji otrzymają 491 mln dolarów, z czego 91 proc. tej kwoty Synthos ma zapłacić gotówką. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przejęcie zostanie sfinalizowane do końca tego roku. Wymagana jest jeszcze m.in. zgoda organów antymonopolowych.
Czytaj więcej: "Paragony grozy" będą normą. Rosną ceny i wydatki Polaków
- Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe, czyli biznes kauczuków syntetycznych, pozwoli nam wkroczyć na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami - wskazuje Zbigniew Warmuz, prezes grupy Synthos.
Przejęcie biznesu kauczuków syntetycznych od Trinseo umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków. Są one stosowane głównie w zaawansowanych technologicznie oponach, m.in. do samochodów elektrycznych.
Spółka szacuje, że po sfinalizowaniu przejęcia zakład produkcyjny w Schkopau będzie osiągać zysk operacyjny EBITDA (przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) na poziomie co najmniej 50-60 mln euro rocznie. Ponadto oczekuje synergii (korzyści z np. ograniczenia kosztów i zwiększenia możliwości produkcyjnych) na poziomie powyżej 20 mln euro.
Głównym właścicielem Synthosu jest Michał Sołowow, a więc numer jeden najnowszego rankingu najbogatszych Polaków według Forbes. Jego majątek szacowany jest na około 15 mld zł. Oprócz Synthosu kontroluje też m.in. firmę Barlinek (producent podłóg drewnianych) i Cersanit (płytki i ceramika sanitarna).