Metale ziem rzadkich są bardzo potrzebne m.in. Niemcom. Wykorzystywane są m.in. do produkcji zaawansowanych technologii. Federacja Niemieckiego Przemysłu alarmuje, że kraj coraz bardziej uzależnia się od tego typu surowców sprowadzanych z Chin. Jeszcze mocniej, niż wcześniej uzależnił się od rosyjskiego gazu czy ropy.
Bloomberg podaje, że 80 proc. metali ziem rzadkich na rynku pochodzi z Chin. Ten monopol może zachwiać nowe odkrycie naukowców z University of Cambridge oraz z Austrii. Chodzi o rewolucyjny sposób wytwarzania tetratenitu, który może zastąpić chińskie surowce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co da zamiennik metali ziem rzadkich?
Uniezależnienie się od Chin jest m.in. ważne dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także przemysłu motoryzacyjnego, który w najbliższym czasie ma w UE przejść poważne zmiany. Przypomnijmy, że od 2035 r. na terenie Unii nie będzie możliwości rejestracji nowych aut spalinowych.
"Nowy sposób wytwarzania tetrataenitu może pomóc w produkcji magnesów używanych w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych bez metali ziem rzadkich" - informuje Bloomberg.