Rada nadzorcza Tauronu Wydobycie odwołała prezesa Zdzisława Filipa i powołała na to stanowisko Sławomira Obidzińskiego. Ten jeszcze do niedawna prezesował w Węglokoksie, spółce handlującej węglem.
Jak podaje PAP, zadaniem Obidzińskiego jest wprowadzenie w spółce zmian, które mają doprowadzić do tego, by stała się "spółką wspierającą" Tauron Wytwarzanie i dostarczać jej usługi.
Zobacz też: Prezes Tauron PE: Nie ma pomysłu na polexit, dlatego podążanie za normami wspólnoty jest nieuchronne
Zmiana na stanowisku prezesa Tauron Wydobycie ma związek z prezentacją aktualizacji strategii Grupy Tauron, która zakłada zwrot ku odnawialnym źródłom energii, w tym głównie wiatrakom. Grupa zamierza zwiększyć udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych do ponad 65 procent już w 2025 roku.
Kopalnie na sprzedaż
Tauron rozważa sprzedaż Kopalni Janina. W budowę poziomu na 800 m zainwestował już 336 mln zł i jest zrealizowana w 65 proc., a oddana zostanie dopiero w 2021 roku. W ostatnim raporcie finansowym Tauron wskazywał na "trudne warunki geologiczne" w kopalni.
Spółka zakłada zaangażowanie w energetykę zero- i niskoemisyjną i wyłączenie starych bloków węglowych oraz sprzedaż aktywów cieplnych.
- Bez względu na to, kto będzie właścicielem Kopalni Janina, miejsca pracy górników nie są zagrożone - podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu, podczas konferencji prasowej pod koniec maja.
Tylko do 2025 roku planowane są wielkie inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne. Spółka zapowiada również zaangażowanie w energetykę wiatrową na morzu.
- Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych elektrowni przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. - tłumaczył Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
A to temat "na czasie" w związku z wysokimi cenami praw do CO2. Te po spadkach w czerwcu są nadal sporo droższe niż rok wcześniej. Za tonę emisji płaci się obecnie 24 euro.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl