Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PAIH realizowała 181 projektów wartych łącznie 8,76 mld euro na koniec I kw.

1
Podziel się:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) obsługiwała na koniec I kw. br. 181 bezpośrednich inwestycji zagranicznych wartych łącznie 8,76 mld euro, podała Agencja. Rok wcześniej pracowała nad 185 projektami o łącznej wartości 6,85 mld euro (wzrost o 27% r/r). Liczba planowanych miejsc pracy wzrosła o 22% r/r do 44,7 tys. z 36,5 tys.

PAIH realizowała 181 projektów wartych łącznie 8,76 mld euro na koniec I kw.

"Wzrost liczby deklarowanych miejsc pracy i wartości inwestycji jest podyktowany głównie dużym zainteresowaniem inwestorów z branży motoryzacyjnej i e-mobilności, których projekty charakteryzują się wysoką kapitałochłonnością w wymiarze finansowym i ludzkim. Na koniec I kw. 2020 roku PAIH obsługiwała łącznie 49 takich inwestycji, a ich wartość wyniosła niemal 5,8 mld euro, natomiast deklarowane zatrudnienie - sięgnęło prawie 20 tys. osób" - powiedział dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych PAIH Jan Kamoji-Czapiński, cytowany w komunikacie.

W strukturze wspieranych przez Agencję projektów, podobnie jak przed rokiem, duże znaczenie miała branża usług dla biznesu (33 projektów), badawczo-rozwojowa (17) oraz spożywcza (13), podano także.

Chiny, Korea Południowa, Japonia należą do czołowych inwestorów w Polsce w ostatnich latach.

"Mimo znacznego ograniczenia kontaktów w lutym tego roku, od połowy marca zauważamy wznowienie zainteresowania przedsiębiorców z tych państw. Jednocześnie spada liczba zapytań inwestorów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i USA" - wskazał Kamoji-Czapiński.

Agencja podała, że notuje mniej nowych zgłoszeń inwestorów, co jest konsekwencją nadzwyczajnej, obecnej sytuacji.

"Zakładamy, że liczba nowych zapytań inwestorów zwiększy się po zakończeniu okresu izolacji w kraju. Liczymy również, że Polska jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie, pozyska nowe projekty. Będzie to możliwe za sprawą ograniczenia zaufania do przerwanych łańcuchów dostaw w Azji. Dzięki temu, w perspektywie długoterminowej, będziemy mogli zaobserwować wzrost napływu inwestycji" - prognozuje ekspert.

PAIH zwraca uwagę, że w portfelu inwestycji znalazło się więcej firm polskich w I kw. br.

"Zauważamy inną, ważną zmianę - w kategorii pochodzenia kapitału. Jeszcze przed rokiem obsługiwaliśmy zaledwie 10 polskich inwestycji, teraz nad tworzeniem ścieżki inwestowania pracujemy z aż 18 rodzimymi firmami. Wśród nich są reprezentanci głównie sektora IT, firmy zajmujące się obróbka metali czy produkujące materiały budowlane. W efekcie polscy inwestorzy są trzecią, pod względem liczby projektów, siłą w naszym portfelu. Wyprzedzając tym samym firmy z Japonii czy Korei Południowej i ustępując pola Stanom Zjednoczonym oraz Niemcom. Wedle końca I kw. 2019 r. awansowali więc o trzy pozycje" - powiedział Kamoji-Czapiński.

PAIH wsparła w br. m.in. budowę fabryki Dramiński w Sząbruku k. Olsztyna. Firma produkuje mobilne ultrasonografy dla medycyny i weterynarii oraz urządzenia dla sektora rolniczego i hodowlanego. Agencja wspierała również inwestycję amerykańską Mohawk, która specjalizuje się w obszarze przetwarzania danych.

Łącznie, na koniec I kw. tego roku PAIH wsparła 11 projektów inwestycyjnych o wartości ponad 180 mln euro, w stosunku do 11 projektów na kwotę 172 mln euro w analogicznym okresie w 2019 roku.

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH) na całym świecie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
zeflik
5 lata temu
Kraje z normalnymi przepisami nie potrzebują PAIHuf żeby biznes ściągnąć. Sam wali drzwiami i oknami. Jako mikrofirma marnuję co miesiąc 3 dniówki na mielenie papieru dla urzędownów - pit, vat, zus, jpk, bdo itp. Mam nadzieję, że covid rozniesie ten biurokratyczny syf w pył.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
zeflik
5 lata temu
Kraje z normalnymi przepisami nie potrzebują PAIHuf żeby biznes ściągnąć. Sam wali drzwiami i oknami. Jako mikrofirma marnuję co miesiąc 3 dniówki na mielenie papieru dla urzędownów - pit, vat, zus, jpk, bdo itp. Mam nadzieję, że covid rozniesie ten biurokratyczny syf w pył.