Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

PGE wyłączyła elektrownię z czasów stanu wojennego. Mniej zanieczyszczeń w atmosferze

34
Podziel się:

Po 38 latach działania zakończył pracę blok energetyczny w Bełchatowie. PGE otwiera nowe nowsze instalacje i wyłącza te przestarzałe.

Stare bloki z czasów komuny zamieniane są na nowe. Na zdjęciu Elektrownia Bełchatów PGE GiEK
Stare bloki z czasów komuny zamieniane są na nowe. Na zdjęciu Elektrownia Bełchatów PGE GiEK (PGE)

Od momentu przyłączenia do sieci 29 grudnia 1981 r. przepracował ponad 240 tys. roboczogodzin i wyprodukował ponad 78 773 000 MWh energii elektrycznej, która trafiała do około 800 tysięcy gospodarstw domowych - opisuje PGE historię wyłączonego właśnie bloku energetycznego nr 1 o mocy 370 MW w Bełchatowie. Jak widać zaczął pracę w trzecim tygodniu trwania stanu wojennego.

"Moc z wycofanej jednostki została uzupełniona w systemie elektroenergetycznym przez nowy, ultranowoczesny blok energetyczny nr 5 w Elektrowni Opole. Jeszcze w tym roku system zasilony zostanie przez grupę PGE energią z opolskiego bloku nr 6, w przyszłym roku - z nowego bloku w Elektrowni Turów, a w kolejnych latach z bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra" - czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Podwyżka cen prądu dotknie wszystkich. Rekompensaty nie załatwią problemu

- Chcąc zachować pozycję lidera w branży energetycznej, musimy nieustannie rozwijać potencjał naszych elektrowni i wyposażać je w nowe moce wytwórcze. Dlatego właśnie zastępujemy jednostki starszej generacji, a taką był blok nr 1 Elektrowni Bełchatów, jednostkami ultranowoczesnymi o ogromnej mocy i sprawności. Takie inwestycje prowadzimy obecnie w Elektrowni Opole, Elektrowni Turów i niebawem w Elektrowni Dolna Odra. Nowo budowane bloki w tych lokalizacjach dostarczą do systemu łącznie blisko 3700 MW energii - powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK .

Dwa nowe bloki w Opolu mają mieć po 900 MW mocy - na razie działa jeden, drugi ma być uruchomiony w październiku. Dodatkowo PGE na ukończeniu ma blok w Turowie z 490 MW mocy - ma być gotowy pod koniec października. Nowe bloki będą emitować o jedną czwartą mniej dwutlenku węgla niż poprzednie.

To bardzo istotne w kontekście drogich obecnie uprawnień do emisji CO2. To, choć w ostatnich dniach spadły poniżej 24 euro za tonę, w skali roku sa droższe o 60 proc. Elektrownie kosztuje to miliardy złotych. Zamykając stare bloki te koszty zredukują.

"Jest to skutkiem reformy europejskiego systemu handlu emisjami, która zmniejszyła ilość dostępnych w aukcjach uprawnień CO2" - tłumaczą w raporcie analitycy Credit Agricole.

PGE zaczyna wielką inwestycję w bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra o mocy 2 x 700 MW, która ma emitować jeszcze mniej CO2.

Stare bloki

Od 1 stycznia 2016 roku blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów pracował jako jednostka szczytowo-rezerwowa z rocznym limitem 1 500 roboczogodzin i do końca eksploatacji spełniał wszystkie obowiązujące normy środowiskowe. Obecnie w elektrowni pracuje 12 bloków energetycznych, w tym nowoczesny blok o mocy 858 MW, który w ubiegłym roku wykorzystywany był przez Operatora Systemu Przesyłowego w stopniu największym w historii jego eksploatacji.

Po wyłączeniu bloku nr 1 Elektrownia Bełchatów jest nadal największym w Polsce producentem energii elektrycznej - podała PGE.

- Grupa PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce z wolumenem na poziomie przekraczającym 40 proc. produkcji, a największa spółka grupy, czyli PGE GiEK, zaspokaja w niektórych miesiącach ponad 36 proc. krajowego zapotrzebowania na energię - podaje Ostrowski.

Nowe bloki w Opolu produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc. To "przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko" - wskazała PGE.

Nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie obu bloków pozwala na zredukowanie emisji dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii w porównaniu do bloków starszej generacji.

"Intensywne prace trwają także na budowie bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów. Obecne zaawansowanie projektu wynosi ok. 90 proc. Nowy blok zastąpi, wycofane z eksploatacji, jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy elektrowni do ok. 2 000 MW. Zgodnie z planem zostanie oddany do użytku w 2020 r." - podano.

W ramach dywersyfikacji paliw, poza budową nowych jednostek na węgiel, spółka rozpoczęła proces inwestycyjny budowy bloków gazowych w woj. zachodniopomorskim. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę dwóch bloków gazowych o łącznej mocy ok. 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra.

Grupa PGE wytwarza 43 proc. produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42 proc.) w Polsce oraz 25 proc. ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9 proc. krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40 proc. powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25 proc. klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30 proc. odbiorców końcowych w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
WYRÓŻNIONE
POLKA
6 lat temu
12 bloków komuna wybudowała przez 7 lat a teraz przez 30 jeden ha ha ha ha ! To dopiero wielkie osiągnięcie solidaruchów przez 30 lat jeden blok.
EKo
6 lat temu
I po co piszecie niby przy okazji o stanie wojennym? Decyzja o uruchomieniu tego bloku właśnie wtedy zapadła wcześniej niż decyzja o stanie wojennym. A teraz policzcie 1 blok o mocy 370 MW ile to hektarów zajętych przez fermy wiatrowe gdy moc jednego wiatraka to +/- 4 MW.
Qwer
6 lat temu
Nie została wyłączona stara elektrownia tylko jeden stary blok a to jest zasadnicza różnica szanowny panie redaktorze.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (34)
Zyga PRL
6 lat temu
Wspominanie o tym, że problemem energetyki są ceny certyfikatów zielonych bez wspomnienia o poziomie wydajności pracy kadry sektora energetycznego to zatrzymać się pół drogi, a tym czasem: TAURON - 26 TYS. pracowników, obrót 4 MLD EURO PGE – 41 TYS. pracowników, obrót 7 MLD EURO Co ma prawo dziwić gdzie: IBEDROLA (hiszpański koncern energetyczny) - 27 TYS. pracowników, obrót 31 MLD EURO VATTENFALL (szwedzki koncern energetyczny) - 20 TYS. pracowników, obrót 12 MLD EURO RWE (niemiecki koncern energetyczny) - 68 TYS. pracowników, obrót 44 MLD EURO
ant
6 lat temu
Co za głupota z kupnem uprawnień! Sprzedają coś czego nie ma i jeszcze za niebotyczne pieniądze! W PL już dawno ostrzegano przed ubóstwem energetycznym a tetaz Unia zafundowała wszystkim drogie uprawnienia zezwalając na spekulację poprzez dopuszczenie uprawnień do obrotu na giełdzie kontraktów. Przez to klienci płacą niebotyczne rachunki w państwach gdzie prąd produkuje się z węgla czy gazu bo CO2 to naturalny efekt spalania uzależniony id ilości spalonego paliwa. Przez drogi prąd wszystko jest drogie a gospodarka niekonkurencyjna srąd przenosi się produkcję na wschód gdzie nikt żadnych norm nie ma przez to środowisko jest obciążone bardziej niż na rynku gdzie normy są i są przestrzegane. Mam nadzieję że nowy parlament UE zajmie się tym absurdem czyli uprawnieniami.
Olgierd
6 lat temu
Ale przecież ta elektrownia była modyfikowana w 605 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Więc o ci chodzi?
Xxx
6 lat temu
Kiedy w końcu będzie elektrownia jądrowa!? Czy będziemy musieli kupować od Rosji czy Niemiec.
=r=o=b=o=
6 lat temu
sumaryczna wartość energii to 50 mld pln brutto w dzisiejszych cenach czyli 1,3 mld rocznie. moc tego bloku to 1/4 mocy bloku elektrowni atomowej. przez 38 lat 1 blok elektrowni atomowej z 1981 roku dałby 200 mld pln brutto energii, czyli 1 budżet państwa. elektrownia z 4 blokami daje energię wielkości 1 budżetu państwa w 10 lat, czyli daje 1/10 wartości budżetu rocznie. Koszt takiej elektrowni dzisiaj to 80 mld pln czyli wg. tej samej metody 1/5 budżetu państwa. Czyli 80 mld zainwestowane dzisiaj daje 20 mld każdego roku przez 40 lat. Jeżeli w banku dostaniemy 25% rocznie więcej przez 40 lat to dużo czy mało? banki oferują teraz 3% i twierdzą że to dużo. Kto nam zabronił zbudowania elektrowni atomowej? jeżeli rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy to jako ekspert podpowiadam: należy te pieniądze wydrukować i jako kapitał inwestycyjny natychmiast znajdują one pokrycie na rynku w warunkach gospodarki rynkowej i pod rygorem minimalizacji kosztów nie powodują inflacji albo sfinansować inwestycję obligacjami gwarantowanymi częścią zysków na 10 lub 30 lat. albo jedno i drugie i jeszcze inne pomysły. problem ??
...
Następna strona