- Nasze prognozy zakładają wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie około 4,3 proc. w tym roku i 4 proc. w 2020 r dzięki zarówno aktywnemu rynkowi krajowemu, jak i dużej dywersyfikacji polskiego eksportu - ocenia Michał H. Mrożek z HSBC Polska.
Jego zdaniem, dzięki transferom socjalnym konsumpcja powinna się utrzymać na obecnym, wysokim poziomie. Na dobrym poziomie powinien pozostać też eksport.
- Na to wskazują dane z pierwszej połowy roku, gdzie pomimo spowolnienia w Niemczech nadal widzimy dobrą dynamikę polskiego eksportu na ten rynek, ale także do Francji i Wielkiej Brytanii. W przypadku inwestycji jej dynamika jest dobra, ale czy się utrzyma? To będzie zależało także od nowego budżetu unijnego, który jest kluczowy dla inwestycji - komentuje Mrożek.
Można zaobserwować, że w przypadku inwestycji, które zostały zapoczątkowane w pierwszej połowie roku, służyły m.in. do poprawy konkurencyjności firm np. zakupu maszyn i technologii.
Wsparciem polskiej gospodarki mogą być inwestycje zagranicznych firm, m.in. tych z Chin.
- Polska jest cały czas w kręgu zainteresowania chińskich inwestorów przede wszystkim z trzech powodów. Po pierwsze, nasz kraj jest uznawany za bramę do Unii Europejskiej, a po drugie za kraj z dużym lokalnym rynkiem. Poza tym posiadamy już dostatecznie rozwinięty 'know how' - podkreśla ekspert HSBC.
Czytaj więcej: Wzrost PKB wyższy niż mówiła Emilewicz. Dobre dane z GUS
Jego zdaniem, zainteresowanie naszym krajem wciąż rośnie, ale czy tendencja ta zostanie utrzymana - to zależy od wielu czynników, w tym takich, na które nie mamy wpływu jak np. geopolitykę. Ważnym elementem będzie możliwość udziału w większym zakresie w inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce.
- Chińskich inwestorów interesują inwestycje zarówno w energetykę, jak i w szeroko pojętej infrastrukturze transportowej. Mam tu na myśli nie tylko CPK, ale budowę autostrad, kolei, czy transport rzeczny. Mówimy tutaj o takich firmach jak: Pinggao, Liugong, Power China, czy Shanghai Electric Power Construction Company. To są spółki należące do chińskiego Skarbu Państwa oraz prywatne, które są aktywne w takich branżach, jak produkcja żywności, AGD czy branża telekomunikacyjna - wskazuje Mrożek.
Czytaj więcej: PKB Polski. Jerzy Kwieciński chwali się tempem rozwoju
HSBC jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych. W Polsce koncentruje się na świadczeniu usług bankowych klientom korporacyjnym i instytucjonalnym oraz operacjach skarbowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl