Zakład Mabionu pod względem wyposażenia i możliwości produkcyjnych jest gotowy do rozpoczęcia produkcji antygenu dla Novavax w skali komercyjnej - poinformował prezes Krzysztof Kaczmarczyk.
Wskazał, że wszystkie prace przygotowawcze, które były zaplanowane i dotychczas możliwe do wykonania zostały zrealizowane. Przyznaje, że jest bardzo zadowolony z parametrów produkowanego antygenu.
Czytaj więcej: Inflacja najwyższa od 20 lat. GUS pokazał co i ile zdrożało
A czym jest antygen? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to substancja, która jest rozpoznawana przez układ odpornościowy, co następnie jest powodem produkowania w organizmie przeciwciał, chroniących przed wirusami.
- Spółka zakończyła analizę dokumentacji procesowej i analitycznej firmy Novavax, jak też przygotowała system jakości do wdrożenia nowego procesu i analityki. Kolejne zakończone działania to zwiększenie skali procesu hodowli komórek w bioreaktorach w skali komercyjnej, jak również planowana w ramach umowy dwukrotna realizacja tego procesu - tłumaczy Krzysztof Kaczmarczyk.
Mabion ocenia, że etap dotyczący całości pierwszego zlecenia do umowy ramowej został wykonany w ponad 90 proc. Pozostałe do wykonania prace głównie polegają na sporządzeniu części raportów, które zostaną przekazane już po ewentualnym podpisaniu umowy produkcji komercyjnej z Novavax.
Jak podkreślono, infrastruktura i zaplecze materiałowe są gotowe do rozpoczęcia kolejnych etapów współpracy.
Czytaj więcej: Prezes NBP chce mocno zwiększyć rezerwy złota. Duża część sztab może zniknąć z Londynu
Mabion obecnie działa w ramach umowy z amerykańską firmą Novavax, która podpisał w marcu i ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku. Strony uzgodniły wówczas zakres oraz budżet prac zleconych Mabionowi w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373.
Pełna komercyjna produkcja antygenu ruszy jednak dopiero po podpisaniu umowy.
Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji. Działa od 2007 roku. Powstała przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa oraz Genexo z Warszawy.