Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

POPiHN: Konsumpcja paliw w Polsce wzrosła o 3% r/r w I kw. 2019 r.

1
Podziel się:

Konsumpcja trzech głównych paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) w Polsce wzrosła o 3% r/r do 7,5 mln m3 w I kw. 2019 r. podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Ogółem konsumpcja sześciu rodzajów paliw zwiększyła się także o 3% r/r i wyniosła 8,1 mln m3.

POPiHN: Konsumpcja paliw w Polsce wzrosła o 3% r/r w I kw. 2019 r.

"Po 3 miesiącach 2019 roku łączna oficjalna konsumpcja paliw płynnych była o 3% wyższa niż w I kwartale roku ubiegłego. Wzrost wyników sprzedaży notowano dla wszystkich gatunków paliw płynnych poza lekkim olejem opałowym. Szczególnie wyraźny wzrost sprzedaży zanotowano dla oleju napędowego" - czytamy w komunikacie.

Rynek krajowy 3 głównych paliw transportowych (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) wzrósł o 4% przy uzależnieniu od importu na poziomie 33%. Pojazdy silnikowe oficjalnie zużyły 7,5 mln m3 paliw, czyli o 290 tys. m3 więcej niż przed rokiem. Z importu pochodziło 2,5 mln m3, podano również.

"Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET i COO) wzrosła o 3% w stosunku do I kwartału 2018 roku i wyniosła 8,1 mln m3. Import paliw wyniósł 2,5 mln m3 i zaspokajał potrzeby krajowe na poziomie 31%, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku" - czytamy dalej.

Bilans obrotów międzynarodowych po I kwartale 2019 pokazuje utrzymujący się trend wzrostu różnicy pomiędzy ilością paliw przywiezionych do kraju, a z niego wywiezionych. Po 3 miesiącach tego roku nadwyżka szeroko rozumianego importu nad szeroko rozumianym eksportem paliw płynnych wyniosła 1,3 mln m3, czyli o około 300 tys. m3 więcej niż przed rokiem, podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
driver
6 lat temu
Trzeba podnieść cenę paliw bo korki na drogach zaś benzyna i olej idą jak woda.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
driver
6 lat temu
Trzeba podnieść cenę paliw bo korki na drogach zaś benzyna i olej idą jak woda.