Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PSPA: Liczba rejestracji elektrycznych aut osobowych wzrosła o 86 proc. r/r w I kw.

0
Podziel się:

Liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych oraz hybryd typu plug-in w Polsce wzrosła o 86% r/r w I kwartale br. do 1 705, wynika z licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Obecnie po polskich drogach porusza się 10 701 samochodów elektrycznych, które mogą korzystać z 1 114 stacji ładowania.

mateusz czysci samochod
mateusz czysci samochod (Archiwum prywatne)

Pod koniec marca 2020 r. z 10 701 elektrycznych samochodów osobowych 57% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) - 6 056, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) - 4 645. Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 578 szt., natomiast liczba autobusów elektrycznych wynosi, zgodnie z Centralną Ewidencją Pojazdów, 248 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła 6 584 szt., podano w komunikacie.

"Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Według PSPA, pod koniec marca br. w Polsce funkcjonowało 1 114 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 067 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W ciągu ostatniego miesiąca zainstalowano 21 nowych stacji" - czytamy w komunikacie.

"Mimo, iż sprzedaż EV w I kwartale 2020 r. wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku, w marcu pojawiły się pierwsze oznaki wyhamowania rynku wywołane pandemią COVID-19. Względem lutego liczba instalacji nowych stacji ładowania spadła o ponad połowę, zmniejszyła się również liczba rejestracji samochodów elektrycznych" - czytamy dalej.

Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności oraz promująca zero- i niskoemisyjne technologie w transporcie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)