"Od połowy 2022 r., kiedy spodziewane jest wznowienie wydobycia na złożu w Tyra na Morzu Północnym, produkcja gazu ziemnego w duńskiej części Morza Północnego przekroczy zapotrzebowanie Danii na gaz ziemny. I podczas gdy zużycie gazu ziemnego w Danii spada, produkcja biogazu w Danii wzrasta" - czytamy w komunikacie.
Umowa opiera się na istniejących umowach zakupu gazu ziemnego, których ?rsted jest nadal stroną. Obecnie ?rsted inwestuje wyłącznie w czystą energię i nie prowadzi już wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. ?rsted nie zawiera nowych umów o zakupie gazu i nie odnawia istniejących długoterminowych umów o zakupie gazu, wyjaśniono.
PST zamierza kupić ok. 70 TWh gazu ziemnego od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku. Surowiec pochodzić będzie z zasobów nabywanych przez ?rsted w ramach długoterminowych umów zakupu gazu ziemnego produkowanego przez Dansk Undergrunds Consortium (DUC) w duńskiej części Morza Północnego, podano też w komunikacie duńskiej spółki.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.