Podobnie jak we wrześniu Rada Prezesów EBC podniosła wszystkie trzy stopy (stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu) o 75 pb. do odpowiednio 2 proc., 2,25 proc. i 1,5 proc.
EBC zacieśnia politykę i zapowiada dalszą walkę z inflacją
Bank w komunikacie zapowiedział także dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. W szczególności zaostrzone mają być warunki preferencyjnych pożyczek TLTRO III.
"Podczas ostrej fazy pandemii ten instrument pełnił kluczową rolę w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla stabilności cen. Dziś, ze względu na nieoczekiwany i nadzwyczajny wzrost inflacji, należy go zrekalibrować tak, aby był on spójny z szerszym procesem normalizacji polityki pieniężnej" – tłumaczy EBC w komunikacie.
Największym ryzykiem w krótkim terminie są dalsze wzrosty cen energii – podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej szefowa EBC Christine Lagarde.
EBC podnosi stopy procentowe, by walczyć z rosnącą inflacją, która we wrześniu wyniosła 10 proc., i bronić kursu euro przed utratą wartości w stosunku do silnie umacniającego się w 2022 r. dolara.
Rada Prezesów podjęła dzisiejszą decyzję i oczekuje, że będzie kontynuować podnoszenie stóp procentowych, żeby zapewnić, aby inflacja wkrótce powróciła do celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie. Przyszłe decyzje Rady w sprawie poziomu stóp będą zależeć od kształtowania się perspektyw inflacji i sytuacji gospodarczej i – zgodnie z przyjętym podejściem – będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie – napisano w komunikacie.
Decyzja EBC bardzo ważna także dla GPW i kursu złotego
Jak podkreślił dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB, "zakładnikami" dzisiejszej decyzji były kursy euro i złotego. Dla kursu euro do dolara to "absolutnie krytyczny sygnał". "Tak samo dla złotego, który jest "pasażerem" ruchów na głównej parze walutowej" – zauważył w swoim komentarzu Kwiecień.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę polski złoty wykazuje jeszcze większe niż zwykle powiązanie z euro, czyli gdy euro idzie w górę, umacnia się też złoty, a gdy kurs euro spada, osłabia się także nasza waluta. Dlatego eksperci podkreślają, że to, co zrobi w najbliższych miesiącach Europejski Bank Centralny, może mieć też bezpośrednie skutki dla kursu złotego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Notowania naszej krajowej waluty radziły sobie całkiem nieźle w ostatnich dniach. Kurs euro w środę przez moment dotarł już nawet do 4,71 zł, a dolar przez moment notowany był poniżej 4,70 zł. W całym 2022 r. złoty jednak dalej bardzo dużo traci na swojej wartości. W stosunku do złotego dolar umocnił się aż o 17 proc., a euro – blisko 4 proc.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 1 grudnia.