Apanet, poza projektami w ramach sterowania inteligentnym oświetleniem, rozważa realizację inwestycji pozwalających zarabiać na oświetleniu ulicznym, poinformował prezes Piotr Leszczyński. Spółka chce również swoimi rozwiązaniami zainteresować operatorów energetycznych, ponieważ zmniejszenie poboru mocy przez oświetlenie uliczne może pozwolić na unikanie przeciążeń na sieci energetycznej w przyszłości.
"Oszczędzanie na kosztach oświetlenia ulicznego dzięki naszym systemom to nie wszystko, co można zrobić. Można na nim też zarabiać i mamy na to patent. Doposażenie lamp ulicznych w panele fotowoltaiczne pozwoli zarabiać na istniejącej infrastrukturze w dzień, gdy jest niewykorzystana. Ona jest gotowa, wystarczy zamontować panele i elektronikę. W miastach nie zawsze to się sprawdzi, bo jest zacienienie, ale na drogach to rozwiązanie jest idealne" - powiedział Leszczyński podczas konferencji prasowej.
Prezes wyjaśnił, że nie chodzi tu o autonomiczne funkcjonowanie lamp ulicznych, ale o produkcję energii, którą można sprzedawać.
"Chcemy zainteresować operatorów sieci naszymi systemami. Sieć oświetleniowa jest prosta, w razie potrzeby można zredukować oświetlenie o 70-80% i uniknąć konsekwencji przeciążeń na sieci" - poinformował także Leszczyński.
Spółka myśli także o wejściu w segment sterowania oświetleniem hal przemysłowych. "Kiedyś zamierzamy zagospodarować ten temat, nie tylko w Polsce, ale na razie ma mniejszy priorytet" - powiedział wiceprezes Andrzej Lis.
Apanet zadebiutował w NewConnect w 2014 r. Od 2011 r. jest obecny w branży sterowania inteligentnym oświetleniem ulicznym. Prowadzi projekty od etapu koncepcji do samej produkcji.