Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIEC: WPI spadł o 1 pkt w VII; presja inflacyjna wyraźnie słabnie

0
Podziel się:
BIEC: WPI spadł o 1 pkt w VII; presja inflacyjna wyraźnie słabnie

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w lipcu br. spadł o 1 pkt m/m do 78 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Presja inflacyjna zdecydowanie słabnie z uwagi na spadające ceny surowców energetycznych, podkreślili analitycy.

"Sygnały o słabnącej presji inflacyjnej są coraz bardzie wyraźne. Głównym powodem są niższe ceny podstawowych surowców na światowych rynkach, a zwłaszcza spadające ceny ropy naftowej. W ślad za tymi tendencjami podążają oczekiwania przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, a te w konsekwencji kształtują oceny na temat spodziewanej inflacji wśród konsumentów. Podobne tendencje obserwujemy w większości krajów Unii Europejskiej" - czytamy w raporcie.

Wskaźnik cen surowców publikowany przez IMF, obejmujący ceny podstawowych surowców od początku roku spadł o ok. 10%, głównie za sprawą obniżek cen surowców energetycznych, zwłaszcza ropy naftowej. Sytuacja ta pozytywnie kształtuje koszty produkcji i ogranicza wśród przedsiębiorców skłonność do podnoszenia cen. Krajowi wytwórcy, importujący surowce do dalszego przetwarzania oraz importerzy dóbr finalnych odnoszą dodatkową korzyść ze względu na umacnianie się złotego, podało BIEC.

Podkreślono, że jedynie jednostkowe koszty pracy oraz stopień wykorzystania mocy produkcyjnych działają w kierunku wzrostu inflacji z powodu wzrostu wynagrodzeń oraz wzrostu kosztów utrzymania i napraw trwałych środków produkcji w przedsiębiorstwach.

"Rosnące koszty pracownicze oraz koszty utrzymywania parku maszynowego nie wpłynęły ostatnio na wyższą skłonności przedsiębiorców do podnoszenia cen na produkowane przez nich wyroby. Wręcz przeciwnie, w czerwcu br., podobnie jak przed miesiącem, zmniejszył się w odsetek firm planujących podwyżki. Co ciekawe, wśród firm największych, zatrudniających powyżej 250 pracowników odnotowano niewielką przewagę firm planujących obniżki cen" - czytamy w raporcie.

Oczekiwania konsumentów na temat spodziewanej w najbliższym czasie inflacji są na najniższym poziomie od jesieni ubiegłego roku, napisano również.

"Jednocześnie od jesieni ubiegłego roku zwiększa się skłonność gospodarstw domowych do dokonywania zakupów. Decyzjom zakupowym sprzyjają nie tylko stabilne ceny, ale również wzrost dochodów, które polskie rodziny zawdzięczają dość szybko rosnącym wynagrodzeniom, jak również wzrostowi wysokości i tytułów świadczeń socjalnych" - podsumowano w materiale.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)