Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi FOMC, które podniesie gł. stopę proc.

0
Podziel się:
BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi FOMC, które podniesie gł. stopę proc.

Dla inwestorów w tym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC), uważają ekonomiści BOŚ Banku. Oczekują, że FOMC podwyższy główną stopę funduszy federalnych o 25 pkt. baz. do poziomu 1,00% - 1,25%.

"W bieżącym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem z punktu widzenia sytuacji na rynkach finansowych będzie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) w dn. 13-14. czerwca. Oczekujemy, że na posiedzeniu w czerwcu FOMC podwyższy główną stopę funduszy federalnych o 25 pkt baz. do poziomu 1-1,25%. Biorąc pod uwagę że czerwcowa podwyżka stóp już od kilku tygodni jest powszechnie oczekiwana, dużo ważniejsze znaczenie dla rynków mogą mieć wszelkie informacje (komunikat, wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen podczas konferencji prasowej) dot. perspektyw polityki pieniężnej w dłuższym okresie" - napisali analitycy w raporcie.

Ich zdaniem, w minionych tygodniach odnotowano szereg informacji i publikacji danych, które mogą mieć wpływ na ocenę członków FOMC perspektyw gospodarki i polityki pieniężnej: - utrzymanie niższego wskaźnika inflacji bazowej, - utrzymanie niższej dynamiki wynagrodzeń, - korekty w dół prognoz inflacji z uwagi na spadki cen ropy naftowej, - dalszy spadek prawdopodobieństwa luzowania polityki fiskalnej przy wyższej niepewności dot. sytuacji politycznej w USA, - lekkie wyhamowanie wzrostu zatrudnienia, - bardzo silny spadek stopy bezrobocia poniżej prognoz średnioterminowych Fed, - korzystne dane dot. nastrojów przedsiębiorców i konsumentów, - stabilną sytuację rynkową.

"W naszej ocenie, choć generalnie komitet utrzyma przesłanie co do gotowości do kontynuacji zacieśnienia polityki monetarnej, niemniej jego retoryka nie wskaże na wyraźne przyspieszenie zacieśnienia polityki monetarnej (zarówno w aspekcie stóp procentowych, czy bilansu) i tym samym wynik posiedzenia FOMC powinien być generalnie neutralny dla notowań rynkowych" - czytamy także.

Z pozostałych wydarzeń na bieżący tydzień zaplanowane są publikacje danych dot. sytuacji gospodarczej, w tym comiesięczne dane ze sfery realnej w Chinach, publikacje wskaźników inflacji z USA i strefy euro oraz produkcji przemysłowej w EMU i sprzedaży detalicznej w USA. Ponadto rynki będą oczekiwały na posiedzenie szwajcarskiego banku centralnego oraz wynik spotkania Eurogrupy, poświęconemu kwestii pomocy finansowej dla Grecji.

"Jeśli spełnią się nasze oczekiwania co do wydźwięku retoryki FOMC, to w połączeniu ze stonowanym przesłaniem EBC, spełniać się będzie jeden z elementów naszego scenariusza rynkowego, w którym przyjęliśmy założenie generalnie niskich rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych w tym roku, biorąc pod uwagę nasze ostrożne założenia dot. tempa wzrostu globalnej inflacji implikujące ostrożne założenia dot. polityki pieniężnej w dłuższym horyzoncie (odległa w czasie perspektywa podwyżek stóp EBC oraz założenie bardzo ostrożnych i powolnych zmian bilansu Fed, przy zakładanym spowolnienia tempa podwyżek stóp w 2018 r.)" - czytamy także.

Zdaniem analityków, jeśli spełni się ich oczekiwanie co do retoryki po czerwcowym posiedzeniu FOMC, to w krótkim okresie polityka monetarna może jeszcze okresowo wesprzeć kontynuację dotychczasowych tendencji rynkowych, z niższym poziomem rentowności obligacji i podwyższonym apetytem na ryzyko globalnie.

"W średnim okresie, bynajmniej nie oczekując silnego pogorszenia sytuacji wokół rynków wschodzących, podtrzymujemy nasze wątpliwości co do kontynuacji bieżącego trendu napływu kapitału zagranicznego na te rynki. Pozostajemy bowiem ostrożni co do założeń skali odbicia aktywności gospodarki globalnej. W tym kontekście oraz przede wszystkim w kontekście ostatnich tendencji na rynku surowców nie zakładamy, by trend napływu kapitału na te rynki okazał się trwały. Tym samym podtrzymujemy ocenę możliwości zahamowania dalszego silnego napływu kapitału zagranicznego na rynki wschodzące, co może ciążyć polskim aktywom finansowym w dalszej części roku" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)