Ropa nie zwalnia tempa także na początku 2018 roku. Wtorkowa sesja rozpoczyna się kontynuacją wzrostów. Tym samym, ceny ropy WTI w USA po raz pierwszy od 2014 roku rozpoczynają rok powyżej poziomu 60 USD za baryłkę (zresztą, cztery lata temu rozpoczynały one rok w okolicach 100 USD za baryłkę). Generalnie, ostatnie kilka dni pokazały, już po raz kolejny, siłę strony popytowej na rynku tego surowca.
Od strony fundamentalnej, zwyżki cen ropy naftowej wynikały z kilku bodźców. Najważniejszym z nich w krótkoterminowej perspektywie okazały się niepokoje społeczne w Iranie, gdzie już od kilku dni trwają antyrządowe demonstracje. Na razie nie wpływają one na produkcję oraz eksport ropy naftowej, jednak jeśli sytuacja polityczna będzie się zmieniać, to może mieć przełożenie na rynek ropy naftowej w tym kraju. Obawy inwestorów dotyczące Iranu są uzasadnione, ponieważ kraj ten jest jednym z kluczowych producentów ropy w OPEC.
Dodatkowo, w ostatnim czasie zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało kilka dodatkowych czynników, wśród których można wymienić spadek zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, duży popyt na ropę ze strony Chin oraz przedłużenie porozumienia naftowego OPEC. Pojawiały się także nieoczekiwane duże zaburzenia w produkcji w postaci awarii kluczowego ropociągu na Morzu Północnym oraz wybuchu ważnego ropociągu w Libii. Jednak w przypadku tych ostatnich czynników, sytuacja w ostatnim czasie wróciła do normy: pod koniec 2017 roku na nowo uruchomione zostały oba wspomniane ropociągi.
Obecnie na rynku ropy naftowej wzrosty cen mogą być kontynuowane. Od strony technicznej sytuacja sprzyja stronie popytowej. Ostatecznie, dużo jednak będzie zależało od dalszej polityki w zakresie porozumienia naftowego OPEC, a także rozwoju sytuacji w USA.
Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI