W pierwszym półroczu 2017 r. w Polsce do użytku oddano jedynie ok. 30 tys. m2 powierzchni centrów handlowych, z czego połowa to rozbudowy, wynika z raportu Colliers International. Podaż za rok 2017 szacowana jest na poziomie podobnym do roku ubiegłego, czyli blisko 400 tys. m2.
"Na rynku jednak w dalszym ciągu panuje trend rozbudów i modernizacji istniejących obiektów, które stanowią ok. 12% powierzchni znajdującej się obecnie w budowie. W I połowie br. oddane do użytku zostały nowe części rozbudowanych centrów handlowych Auchan Hetmańska w Białymstoku, Outlet Park Szczecin i Auchan Gdańsk. Z kolei obiekty takie, jak Arkadia, Forum Gliwice i IKEA Port Łódź przechodzą modernizację" - powiedział dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International Katarzyna Michnikowska,cytowana w komunikacie.
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosły na koniec czerwca ok. 11,2 mln mkw. Podaż za rok 2017 szacowana jest na poziomie podobnym do roku ubiegłego, czyli blisko 400 tys. m2, podano dalej.
"Na koniec II kwartału br. w budowie znajdowało się blisko 750 tys. m2 powierzchni centrów handlowych. Około 47% tej powierzchni trafi na rynek w okresie lipiec - grudzień 2017. Nowe obiekty powstają głównie w największych aglomeracjach (71% powierzchni) oraz w miastach małych, poniżej 100 tys. mieszkańców (21% powierzchni). Największe centra handlowe znajdujące się w budowie to: Galeria Młociny (73 tys. m2) i Galeria Północna w Warszawie (64 tys. m2), Wroclavia (64 tys. m2), Forum Gdańsk (62 tys. m2) i Serenada w Krakowie (42 tys. m2)" - czytamy dalej.
Jak podaje Colliers, w I połowie br. w Polsce zadebiutowało kilka nowych sieci, m.in. Trespass (pierwszy regularny sklep w Blue City w Warszawie), Freya (poznański Stary Browar), befree (Posnania) oraz Maxi-Cosi (Galeria Katowice).
"W II połowie roku możemy spodziewać się kolejnych debiutów. Nowe marki pojawią się m. in. w Warszawie w Galerii Północnej (Hamleys, Love Republic, Zarina, Newbie, 4Faces), Arkadii (Nissa, Victoria's Secret), a także w Złotych Tarasach i Galerii Mokotów" - czytamy także.
Średni współczynnik pustostanów w centrach handlowych w osiemnastu największych polskich miastach na koniec czerwca 2017 r. wyniósł 4,1% i był o 0,6 p.p. wyższy niż w grudniu 2016 r. Wśród głównych rynków handlowych najmniej wolnej powierzchni handlowej ma Warszawa (2,6%), zaś najwięcej znajduje się w Katowicach (5,9%). Wśród miast dużych (150 tys.- 400 tys. mieszkańców) najwięcej wolnej powierzchni znajdziemy w Radomiu (10,9%), a najmniej w Bielsku-Białej (1,3%), podsumowano w materiale.