"Sortownia w Parzniewie jest dedykowana do regionu warszawskiego i wschodniego. Ok. 30% naszego całościowego wolumenu jest w okolicach Warszawy, więc racjonalne było postawienie tu obiektu. Ma zadanie bardziej regionalne, ale jest też wsparciem centralnej sortowni w Strykowie" - powiedział Nawłoka podczas spotkania prasowego.
"W przyszłym roku rozpoczynamy przygotowania do budowy podobnego obiektu jak ten, zlokalizowanego na Śląsku" - dodał prezes, wyjaśniając, że firma zdecydowała się na tworzenie sortowni regionalnych w najbardziej zaludnionych regionach i na styku głównych szlaków komunikacyjnych.
Według jego słów, obiekty w Parzniewie i planowany na Śląsku będą w stanie obsłużyć po ok. 30% obecnych wolumenów firmy, co daje możliwości rozwoju łącznie o ok. 50%.
Sortownia w Parzniewie pod Warszawą to obiekt o docelowej wydajności sięgającej nawet 250 tys. paczek na dobę. Będzie obsługiwał region warszawski i obszar Polski północno-wschodniej i wschodniej od Olsztyna przez Ełk i Białystok na północy, aż po Kielce i Zamość na południu. Nowa sortownia dysponuje magazynem o powierzchni ponad 11 tys. m2 oraz ok. 3 tys. m2 powierzchni biurowej. Do sprawnej obsługi paczek udostępnionych jest 120 bram, a plac manewrowy zajmuje ponad 4,6 hektara. Dwupoziomowy sorter firmy VanRiet, wyposażony w 20 teleskopowych przenośników taśmowych, ma wydajność 15 tys. paczek standardowych na godzinę. Dodatkowo, sortownia wyposażona jest w dwie linie do obsługi paczek niestandardowych o wydajności ok. 6 tys. na godzinę oraz dwie taśmy przeznaczone do małych paczek i foliopaków, o wydajności ok. 10 tys. paczek na godzinę.
Sortownia rozpoczęła działalność z końcem października br. i będzie rozwijała pełnię swoich funkcjonalności w trzech fazach. Pierwsza, rozruchowa, już została zakończona. Obecnie, w drugim etapie, który potrwa do końca stycznia 2019 r., sortownia obsługuje 70-80 tys. paczek na dobę. W trzeciej, która powinna zakończyć się do końca pierwszego kwartału 2019 r., będzie obsługiwanych do 150 tys. paczek. W okresie najbliższego szczytu paczkowego sortownia planuje dzienną przepustowość w wysokości ok. 130 tys. paczek. Docelowa wydajność będzie wynosić do 250 tys. paczek na dobę. Sortownia zatrudni docelowo ok. 250 pracowników, z czego 25% stanowić będą kobiety.
Sortownia ma za zadanie w znaczący sposób usprawnić i przyśpieszyć procesy i tym samym zwiększyć potencjał operacyjny DPD Polska. Nowy model logistyczny zakłada w pewnym stopniu decentralizację procesów logistycznych. Dzięki krótszym dystansom pomiędzy oddziałami a sortownią w Parzniewie efektywność przewozów jest wyższa, a firma lepiej przygotowana do rosnących wolumenów w wyniku ekspansji e-commerce. DPD Polska planuje dalszy rozwój swojej infrastruktury w tym modelu, podkreślił prezes.
Głównym wykonawcą obiektu w Parzniewie była spółka Hillwood, a dostawcą urządzeń m.in. firmy VanRiet, Amsort i Budde. Magazyn został zaprojektowany w modelu build to suite, który zakłada dostosowanie budynku do wcześniej sparametryzowanych urządzeń pod konkretne potrzeby zamawiającego.
DPD Polska jest częścią DPDgroup, drugiej pod względem wielkości międzynarodowej sieci kurierskiej w Europie. DPD Polska w 2017 r. doręczyła 126 mln paczek, osiągając 1,6 mld zł przychodu.