Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyndo: PAIH stawia na Indie, biuro w Mumbaju ruszy na przełomie IX/X

1
Podziel się:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) planuje oficjalnie uruchomić Zagraniczne Biuro Handlowe (ZBH) w Mumbaju na przełomie września i października tego roku, poinformowała ISBnews kierownik ZBH w Mumbaju Ada Dyndo.

Dyndo: PAIH stawia na Indie, biuro w Mumbaju ruszy na przełomie IX/X

"Od kiedy Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji (WPHI) przestał funkcjonować przy Ambasadzie RP w Nowym Delhi w grudniu ubiegłego roku, PAIH przejął obowiązki i znacznie rozszerzył zakres pomocy udzielanej polskim przedsiębiorcom. Obecnie jesteśmy w trakcie rejestrowania spółki w Indiach. Wkrótce oficjalnie otworzymy biuro w Mumbaju" - powiedziała Dyndo w rozmowie z ISBnews.

W I połowie roku PAIH otrzymał już prawie 100 zapytań w sprawie nawiązywania relacji biznesowych z Indiami i liczy na znaczący wzrost pytań od polskich przedsiębiorców po otwarciu placówki w Mumbaju, szczególnie w związku z planowanym na ten i przyszły rok udziałem w 6-7 targach branżowych w tym kraju.

"Spodziewam się, że po oficjalnym otwarciu biura, zapytań będzie bardzo dużo, ponieważ obserwuję, jak rozprzestrzeniają się informacje o naszej działalności po każdym spotkaniu np. po Europejskim Kongresie Ekonomicznym w maju w Katowicach czy po zorganizowanym 4 czerwca przez PAIH seminarium na temat Indii jako rynku perspektywicznym dla Polski. Po tym wydarzeniu wielu przedsiębiorców nawiązało z nami kontakt" - wskazała Dyndo.

PAIH skupia się na pomocy przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom. Stara się też identyfikować sektory najbardziej dla nich atrakcyjne. W przypadku rynku indyjskiego są to takie sektory, jak: maszyny i urządzenia, szczególnie w kontekście przetwórstwa żywności i górnictwa, biotechnologia i farmaceutyka, meble.

"Będziemy obecni na najważniejszych targach w Indiach. W drugiej połowie roku polskie stoisko organizowane przez PAIH będzie reprezentowane na targach biżuteryjnych, biotechnologicznych i budowlanych" - zapowiedziała szefowa ZBH w Mumbaju.

Podkreśliła, że Indie są dla polskich przedsiębiorstw atrakcyjnym rynkiem ze względu na jego wielkość, różnorodność, a przede wszystkim dobrą sytuację gospodarczą (wzrost PKB przekraczający 7%) oraz poprawę klimatu inwestycyjnego.

"Wiele zmieniło się w Indiach od wyborów w 2014 r. Inwestorzy zagraniczni są zapraszani, powstały programy rządowe, wśród których można wymienić Make in India czy Invest in India. Programy te są już w Polsce kojarzone" - powiedziała Dyndo.

"Jeśli chodzi o polskich inwestorów, to według mnie najważniejszą barierą jest brak kompleksowych informacji rynkowych. Dostęp do rzetelnych informacji i pomocy prawnej w Indiach zapewni właśnie PAIH" - dodała.

Stabilna sytuacja gospodarcza obu krajów sprawia, że od kilku lat wzrastają bilateralne obroty handlowe, wskazała Dyndo. "W 2016 r. nastąpił wyraźny skok obrotów handlowych między naszymi krajami i od tego czasu one rosną, zakładamy więc, że sytuacja będzie się poprawiała" - podkreśliła.

"Polska eksportuje produkty głównie do państw członkowskich UE, ale to właśnie Indie zostały wybrane jako jeden z 22 rynków perspektywicznych dla polskich przedsiębiorców poza krajami UE. Wybrane cztery branże zostały objęte rządowym programem promocji i mogą liczyć na duże wsparcie w wejściu na rynek indyjski" - powiedziała.

9-14 sierpnia br. kierownik ZBH w Mumbaju weźmie udział w targach biżuteryjnych na stoisku polskim organizowanym przez PAIH w ramach programu branżowego Moda Polska. Jeszcze w tym roku PAIH będzie obecny na targach z branż: maszyny i urządzenia oraz biotechnologie. Na 2019 r. planowany jest udział w kolejnych co najmniej 3-4 targach (m.in. z branży maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego, medycznej i biotechnologicznej), wymieniła Dyndo.

"Przez wiele lat jedynie mówiło się o potencjale współpracy gospodarczej z Indiami, ale teraz będzie można przełożyć to na konkretne działania. Dzięki stacjonarnej obecności biura PAIH jest szansa na to, że polscy przedsiębiorcy uzyskają pomoc bezpośrednio od polskiej instytucji rządowej obecnej na miejscu" - stwierdziła szefowa ZBH w Mumbaju.

Biuro w Mumbaju zostanie zlokalizowane w jednym z najbardziej prestiżowych kompleksów biurowych w całych Indiach i będzie bezpłatnie udostępniało swoją przestrzeń polskim firmom. Przedsiębiorcy skorzystają m.in. ze stanowisk pracy czy z sali konferencyjnej do odbywania oficjalnych spotkań ze swoimi indyjskimi partnerami.

Dyndo poinformowała też, że Biuro otrzymuje także sporo zapytań ze strony indyjskiej i przekazuje je do Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIH, który udziela pomocy inwestorom indyjskim zainteresowanym rozwojem stosunków z Polską.

"W środę obecna była w Polsce delegacja Rady Izb Handlowych UE w Indiach i to jest ważny krok w kierunku ściągnięcia do Polski przedsiębiorców z Indii. Jako PAIH braliśmy udział w tym spotkaniu, prezentując Polskę jako atrakcyjny kraj dla indyjskich inwestycji oraz informując o planowanym uruchomieniu ZBH w Indiach. Co warte podkreślenia, Polska została wybrana przez tę delegację jako jeden z czterech - obok Holandii, Niemiec i Węgier - krajów europejskich objętych planem wizyty" - zaznaczyła Dyndo.

Indie są zainteresowane inwestycjami w Polsce już nie tylko w sektorze IT, ale też w przemyśle spożywczym i włókienniczym, wskazała.

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w 2017 r. eksport z Polski do Indii wzrósł o 8,2% r/r do 653,7 mln euro, a import wrósł o 14% r/r do 2 156,7 mln euro. Oznacza to, że deficyt w obrotach między tymi krajami wzrósł do 1 503 mln euro w 2017 r. z 1 288,6 mln euro w 2016 r.

Eksport do Indii w 2017 r. stanowił 0,32% polskiego eksportu, a import - 1,06% całości.

Rolą Zagranicznego Biura Handlowego w Mumbaju jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynku indyjskim, jak również przyciąganie inwestorów do Polski. Do zadań ZBH należy m.in. udzielanie rzetelnych informacji o rynku, wyszukiwanie i weryfikacja partnerów biznesowych, organizacja spotkań B2B i misji gospodarczych.

Priorytetem PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Agencja działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie.

Renata Oljasz

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
bez kitu
6 lat temu
Może dowiemy się od PAIH jak wyglądają te biura agencji : powierzchnia , zatrudnienie , środki techniczne , zasoby informacyjne .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
bez kitu
6 lat temu
Może dowiemy się od PAIH jak wyglądają te biura agencji : powierzchnia , zatrudnienie , środki techniczne , zasoby informacyjne .