"Zadłużenie biur podróży może mieć bezpośredni wpływ na ich codzienną działalność. Największe zadłużenia biur podróży wpisane do bazy ERIF wynikają z tytułu umowy dzierżawy, kredytu, leasingu oraz świadczeń usług pocztowych i telekomunikacyjnych" - powiedziała prezes ERIF Biura Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak, cytowana w komentarzu.
Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa. Ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł. Drugie miejsce zajmuje biuro z Łodzi, które jest zadłużone na niewiele mniej, bo 320 tys. zł wynika z informacji ERIF.
W bazie ERIF BIG znajdują się również statystyki dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń i dotyczą 162 informacji gospodarczych w tym zakresie.
"Najbardziej muszą w tym przypadku uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego - 42 oraz małopolskiego - 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata" - czytamy w materiale.
W bazie ERIF pozytywne informacje gospodarcze posiada 1813 podmiotów związanych z branżą turystyczną.
Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim - 270, w małopolskim - 233 oraz śląskim - 195, podano również.
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej i jedyne, którego baza danych jest cyklicznie w odstępach kwartalnych weryfikowana przez biegłego rewidenta już od końca 2011 roku. ERIF BIG należy do Grupy Kruk, lidera w zarządzaniu wierzytelnościami w Polsce.