Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EuroRating obniżył rating Getin Noble Banku

0
Podziel się:

Głównym powodem zmian jest wzrost ryzyka związanego z otoczeniem regulacyjnym sektora bankowego.

EuroRating obniżył rating Getin Noble Banku
(Ginasanders/Dreamstime)

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego Getin Noble Bankowi do BB- z BB. Jednocześnie utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu.

Głównym czynnikiem, który przyczynił się do obniżenia oceny wiarygodności kredytowej Getin Noble Banku jest wzrost ryzyka związanego z otoczeniem regulacyjnym sektora bankowego, jaki ma miejsce w ostatnim czasie na polskim rynku.

Podatek bankowy

Do potencjalnych istotnych czynników ryzyka dla banku EuroRating zalicza w tym kontekście wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia tzw. podatku bankowego (naliczanego od sumy aktywów instytucji finansowych), a także coraz bardziej prawdopodobne wdrożenie w niedługim czasie rozwiązań dotyczących przymusowego dla banków przewalutowania kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych.

Według agencji, podatek bankowy przyczyniłby się do dalszego istotnego obniżenia (w ostatnich latach i tak coraz niższego) wskaźnika rentowności aktywów Getin Noble Banku.

"Natomiast z uwagi na wciąż relatywnie wysoki udział walutowych kredytów hipotecznych w aktywach banku przewalutowanie choćby części tych kredytów, zakładające partycypację banku w stratach z tym związanych, mogłoby (wraz z jednoczesnym wprowadzeniem podatku bankowego) oznaczać generowanie przez Getin Noble Bank w kolejnych latach ujemnych wyników finansowych. Ze względu na obecne stosunkowo niskie wyposażenie banku w kapitał własny, oznaczałoby to, że w takim scenariuszu bank mógłby mieć problemy ze spełnieniem minimalnych wymogów kapitałowych i wymagałby dokapitalizowania" - czytamy w komunikacie.

EuroRating zwraca także uwagę na fakt, iż wciąż wysoki udział kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich w portfelu kredytowym Getin Noble Banku sprawia, iż bank ten jest nadal podatny na wahania kursów walutowych.

"Ewentualne dalsze osłabienie złotego do szwajcarskiej waluty zwiększałoby ryzyko tej części portfela kredytowego (m.in. poprzez wzrost wskaźnika LTV, czyli relacji wartości kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie), a także wpływałoby na zwiększenie wartości aktywów ważonych ryzykiem i tym samym pogorszenie współczynnika wypłacalności oraz wskaźnika finansowania kapitałem własnym CET1" - czytamy także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)