Firma Hutchinson oficjalnie otworzyła zakład produkcyjny w Zawadzie k/Dębicy, zbudowany kosztem 160 mln zł, podało Ministerstwo Rozwoju.
"W Zawadzie produkowane będą przede wszystkim uszczelki do samolotów i samochodów osobowych. W jednej z najnowocześniejszych fabryk tej firmy na świecie, zatrudnienie znajdzie ok. 700 pracowników. Natomiast koszt budowy fabryki o powierzchni 21 tys. m2 wynosi 160 mln zł" - czytamy w komunikacie.
Według resortu w ostatnich latach Polska przyciągnęła znaczące inwestycje zagraniczne w przemyśle motoryzacyjnym i w konsekwencji stała się jednym z największych producentów samochodów i części samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja firmy Hutchinson jest kolejnym, na przestrzeni ostatnich miesięcy, dowodem na rozwój branży automotive w Polsce.
"Ministerstwo Rozwoju dąży do tego, aby nowe inwestycje były realizowane, nie tylko w większych ośrodkach miejskich, ale właśnie w mniejszych miejscowościach takich jak Zawada koło Dębicy czy Ropczyce, gdzie powstała ważna inwestycja przemysłu lotniczego. Poprzez, między innymi, tego typu projekty wcielamy w życie koncepcje zrównoważonego rozwoju kraju" - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.
W ubiegłym roku w Polsce ogłoszono 256 nowych projektów BIZ. To wzrost o 21% z 211 projektów rok wcześniej, skutkujący powrotem naszego kraju do najpopularniejszych europejskich kierunków inwestycyjnych po raz pierwszy od 2008 r., przypomniano.
"Najważniejsza dla nas jest jednak satysfakcja inwestorów: aż 97% inwestorów zagranicznych, którzy weszli na polski rynek, zainwestowałoby w naszym kraju ponownie. Jest to potwierdzenie, że nasze działania idą w dobrym kierunku" - podkreślił Hamryszczak.
Hutchinson projektuje i produkuje części dla branży samochodowej, przemysłowej i lotniczej. Jest jednym z liderów w dziedzinie kontroli wibracji, zarządzania płynami, technologii systemów uszczelnień i systemów napędu taśmowego. Firma osiągnęła w 2016 roku przychody w wysokości 4,040 mld euro. Zatrudnia ponad 41 000 pracowników w 25 krajach.
Firma zatrudnia w Polsce około 4 500 osób. W każdym z zakładów produkcyjnych w Polsce prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa. W 2015 r. firma przeznaczyła na ten cel 75 mln zł.