Agencja EuroRating z niepokojem czeka na publikację wyników Idea Banku. Spodziewa się wysokiej straty, co negatywnie wpłynie na wskaźniki bezpieczeństwa. Efektem jest obniżka ratingu i groźba kolejnej.
Europejska instytucja, oceniająca wiarygodność kredytową firm, obniżyła rating Idea Banku. EuroRating ściął ocenę o jeden stopień z BB do BB- (13 ocena w 20-stopniowej skali). Jednocześnie eksperci podtrzymali status "perspektywa negatywna", co oznacza, że w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy prawdopodobieństwo kolejnej obniżki oceny przekracza 33 proc.
"Przeprowadzona aktualizacja i obniżenie ratingu kredytowego Idea Bank S.A. związana jest z opublikowaniem przez bank informacji o utworzeniu wysokich rezerw i odpisów aktualizujących, które obciążą wyniki finansowe za drugi kwartał" - czytamy w komunikacie.
EuroRating bierze pod uwagę fakt, że wysoka strata, jaką Idea Bank wykaże w sprawozdaniu finansowym za całe pierwsze półrocze 2018, znacząco obniży wartość kapitałów własnych banku, co negatywnie wpłynie także na poziom regulacyjnych współczynników kapitałowych. W efekcie Idea Bank nie będzie spełniał minimalnych wymogów określonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Cięcie ratingu mogłoby być poważniejsze, ale Europejska agencja bierze pod uwagę fakt, że niedobory (w szczególności na poziomie jednostkowym) nie będą wysokie i planowane przez bank działania zaradcze powinny pozwolić na osiągnięcie przez współczynniki kapitałowe w ciągu kilku kwartałów wymaganych poziomów.
EuroRating wskazuje na istotne czynniki ryzyka, które mogą w perspektywie średnioterminowej wpłynąć na dalszy wzrost poziomu ryzyka kredytowego banku. Zalicza do nich m.in. ewentualną ostateczną wypłatę klientom odszkodowań z tytułu sprzedaży obligacji spółki GetBack w wartości wyższej niż utworzone obecnie rezerwy. Zwraca też uwagę na uszczerbek na reputacji w związku z tymi obligacjami.
Czytaj więcej:href="https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poszkodowani-przez-getback-pisza-do-leszka,166,0,2412198.html">Poszkodowani przez GetBack piszą do Leszka Czarneckiego i spotykają się z prokuratorami
Negatywnie na poziom ratingu Idea Banku mogłyby wpływać też podjęcie ostatecznej decyzji o połączeniu z Getin Noble Bankiem oraz ewentualne znaczące pogorszenie uzyskiwanych wyników z działalności operacyjnej i dalszy spadek wartości kapitału własnego.
EuroRating zastrzega też, że pozytywny wpływ na ocenę mogłyby mieć w perspektywie średnioterminowej: wzrost wartości wskaźnika finansowania aktywów kapitałem własnym i/lub współczynników wypłacalności oraz poprawa jakości portfela kredytów.
Na plus działałoby większe pokrycie rezerwami kredytów z utratą wartości oraz wydłużenie średnich terminów zapadalności zobowiązań oraz zmniejszenie luki terminowej/ płynnościowej między depozytami a kredytami. Pozytywna byłaby też większa dywersyfikacji działalności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl