Dla rynku energii w Polsce optymalnym modelem byłaby konsolidacja Taurona Polska Energia z Energą i Eneą, co pozwoliłoby ponieść nakłady konieczne do budowy mocy wytwórczych, poinformował prezes Taurona Jerzy Kurella.
- Obecne rozbicie na 4 grupy energetyczne jest nie do utrzymania w długim horyzoncie czasowym - powiedział Kurella podczas konferencji prasowej. Jego zdaniem, aby możliwe było wykonanie koniecznych inwestycji, powinna nastąpić konsolidacja.
- Tauron widzę jako centrum kompetencji dla tworzenia nowego układu na rynku energetycznego w Polsce. Możliwe są 2-3 modele - PGE może się połączyć z Energą, drugi scenariusz to Tauron łączący się z Eneą, a trzeci model - najbardziej optymalny dla docelowego modelu rynku - to wspólny podmiot z połączenia Taurona, Energi i Enei - powiedział prezes.
Kurella podkreślił, że tylko taki podmiot, porównywalny do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), mógłby udźwignąć skalę inwestycji. Wskazał też, że polskie firmy energetyczne na tle Europy są niewielkie, a jednocześnie mamy "gigantyczny plac budowy" w sektorze.
Konieczne są więc decyzje strategiczne państwa. - Oczywiście, rynek mocy jest jednym z warunków sine qua non powodzenia tego projektu - dodał Kurella.
Prezes wskazał także, że w polskim miksie energetycznym jest miejsce również dla energii jądrowej. Otwartą kwestią pozostaje jednak, w jakiej formule elektrownia powinna zostać zbudowana.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.