Mimo remontu pieca w Hucie Głogów i przestojów w produkcji, prezes KGHM wierzy, że w całym roku zrealizuje 100 proc. planu. W pierwszych sześciu miesiącach państwowy gigant wydobył kilkaset ton miedzi.
- Piec w Hucie Głogów II pracuje, został oddany wcześniej niż było planowane. Piec w Hucie Głogów I zwiększa wydajność - zapowiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM.
W trakcie prezentacji wyników Chludziński zapewnił, że KGHM będzie mógł spokojnie nadrobić mniejszą produkcję i jest duża szansa na 100 proc. realizacji planów w zakresie miedzi elektrolitycznej, ale też miedzi w koncentracie i srebra w koncentracie.
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii należącego do spółki największego na świecie pieca zawiesinowego do produkcji miedzi. Sama naprawa kosztowała kilka milionów złotych, ale straty z tytułu przestoju były znacznie większe. Szacuje się, że dobowa wielkość produkcji na piecu to około 650 ton miedzi.
Prezes wskazał, że grupa będzie intensyfikować działania, by wykonać budżet również w zakresie planowanych nakładów inwestycyjnych. Docelowo KGHM chce przeznaczyć 2 mld 670 mln zł.
Po pierwszym półroczu produkcja KGHM Polska Miedź wyniosła: 205 tys. ton miedzi w koncentracie (plan na cały rok to 389 tys. ton), 640 tys. ton srebra w koncentracie (plan to 1179 tys. ton), 171 tys. ton miedzi elektrolitycznej z wsadów własnych (plan to 381 tys. ton), 56 tys. ton miedzi elektrolitycznej z wsadów obcych (plan to 113 tys. ton) oraz 478 ton srebra metalicznego (plan to 1166 ton).
Sprzedaż zrealizowana przez KGHM Polska Miedź wyniosła: 230 tys. ton miedzi płatnej (plan na cały rok to 506 tys. ton, w tym 22 tys. ton miedzi w koncentracie) oraz 486 ton srebra płatnego (plan to 1208 ton, w tym 78 ton srebra w koncentracie).
KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szeroką gamę projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl