"Na horyzoncie nie widać żadnego kryzysu i nie jest powiedziane, że po okresie boomu mieszkaniowego musi nastąpić załamanie. Może wystąpić co prawda spadek sprzedaży, ale nie będzie on wywołany mniejszym popytem, lecz mniejszą podażą. Ta z kolei może być spowodowana słabszym tempem wydawania decyzji administracyjnych w okresie wyborów - najpierw samorządowych, później parlamentarnych" - powiedział Poławski w rozmowie z ISBnews.
"Mamy dziś listę projektów mieszkaniowych na 2 lata i nie spodziewamy się spadków sprzedaży. Przez okres wyborczy będziemy przechodzić spokojnie. Już teraz założyliśmy zapas czasowy i nie zaskoczy nas, jeśli okres wydawania decyzji wydłuży się z 9-12 miesięcy do roku - półtora" - kontynuował wiceprezes.
Jednocześnie podtrzymał, że sprzedaż realizowana przez Grupę Marvipol - mierzona wolumenem mieszkań - powinna wzrosnąć co najmniej o kilkanaście procent w tym i przyszłym roku, wobec 765 w ub. roku.
"Chodzi jednak nie tylko o wzrost sprzedaży. Będziemy chcieli się pochwalić tak wyższymi marżami, jak i wzrostem średniej ceny z metra sprzedawanego lokalu. W tym celu wybieramy najlepsze lokalizacje, jak np. inwestycje przy ul. Topiel w Warszawie, czy ul. Chmielnej w Gdańsku" - dodał Poławski.
Marvipol czuje się bezpieczny także od strony wykonawczej.
"Jak dotąd cieszymy się dobrymi generalnymi wykonawcami. W każdym postępowaniu przetargowym mamy kilku chętnych, którzy ze sobą konkurują. Bezpieczeństwo dają nam ceny ryczałtowe. W połączeniu z gwarancjami dobrego wykonania i gwarancją bankową czujemy się komfortowo. Z kolei dla generalnego wykonawcy jesteśmy wiarygodnym i przewidywalnym, a przez to perspektywicznym partnerem"- powiedział wiceprezes.
"Nie myślimy o własnym wykonawstwie, wtedy problemy dotykające branżę budowlaną, np. z zasobem pracowników, przenieślibyśmy do Grupy Marvipol. Koncentrujemy się na sprzedaży i nadzorowaniu realizacji inwestycji" - wyjaśnił.
"Dzisiaj jesteśmy w bardzo dobrym momencie dla deweloperów, także dlatego, że ceny mieszkań będą rosły w sytuacji, gdy podaż nie nadąża za popytem. Można też powiedzieć, że po okresie, gdy ceny determinowane były w pewnym stopniu przez program MdM, zostały one uwolnione" - kontynuował prezes.
Wreszcie, według niego, popyt na mieszkania w Polsce jest uwarunkowany nie tylko wewnętrznie.
"Obserwujemy dalsze zainteresowanie Polską ze strony zagranicznego kapitału. Dlatego oceniamy, że mieszkania, a nawet całe pakiety mieszkań będą nadal celem inwestycji" - podsumował Poławski.
Marvipol Development jest jednym z wiodących polskich deweloperów. Spółka prowadzi działalność - za pośrednictwem spółek celowych - w dwóch podstawowych segmentach: mieszkaniowym, w ramach którego realizuje projekty budownictwa wielorodzinnego oraz magazynowym, inwestując w budowę i komercjalizację, a następnie sprzedając skomercjalizowane projekty. Spółka - w następstwie podziału Marvipol S.A. - z dniem 1 grudnia 2017 r. przejęła działalność deweloperską prowadzoną przez Marvipol S.A. od 1996 r.
Tomasz Chaberko