Ministerstwa Rozwoju oraz Infrastruktury i Budownictwa dążą do wypracowania kompromisu w kwestii obowiązków, jakie mają ciążyć na osobach świadczących usługi przewozowe na zasadzie współdzielenia, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
"Podkreślę, mamy dzisiaj pierwotny etap rozpoznania rynku i chcemy, by pewne obowiązki ciążące na taksówkarzach musiały być wykonywane przez osoby świadczące usługi na zasadzie współdzielenia, ale by nie zabić również świadczenia tego typu usług. Chcemy wypracować w tym kierunku kompromis" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
"Gospodarka współdzielenia jest dzisiaj u progu swojego wzrostu i regulatorzy we wszystkich jurysdykcjach próbują podejść do tego we właściwy sposób. Francja jest restrykcyjna, a np. Estonia bardzo jest otwarta na te propozycje. My z ministrem [infrastruktury i budownictwa Andrzejem] Adamczykiem i w ramach Komitetu Ekonomicznego dyskutujemy na ten temat i nie ma tutaj jeszcze wspólnej opinii. Jesteśmy jednak dużo bliżej, niż niektórym się wydaje" - dodał wicepremier.
Wcześniej w tym tygodniu w Warszawie taksówkarze zorganizowali protest, żądając zaangażowania rządu w walkę z nielicencjonowanymi przewoźnikami, którzy wykonują usługi przy wykorzystaniu aplikacji.
W połowie kwietnia br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że chce lepszego uregulowania pośrednictwa przy przewozie osób. Podało wtedy, że propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zakłada m.in. wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób.
Resort wyjaśniał, że na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych.
W związku z tym, mając na uwadze potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, MIB podjęło prace legislacyjne, których celem jest zmiana przepisów w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowych oraz niektórych innych ustaw.
W proponowanych zmianach przewidziano m.in.:
- wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób,
- ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób,
- obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję,
- prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób, podało wtedy MIB.