"Sarkoidoza i włóknienie płuc są chorobami sierocymi i wyłonienia kandydata klinicznego w ramach programu selektywnych inhibitorów CHIT-1 spodziewamy się już w drugiej połowie tego roku. Natomiast, jeśli chodzi o zupełnie nowe cele terapeutyczne, to oczekujemy, że będzie to okres 3-5 lat. Badania nad nowymi projektami trwają typowo 5-6 lat od momentu wybrania celu terapeutycznego do pierwszego podania ludziom. Należy więc oczekiwać, że ten okres będzie podobny w przypadku naszej firmy, chociaż do tej pory udało nam się ten okres skrócić do ok. 4 lat w przypadku kandydat klinicznego OATD-01 i mamy nadzieję, że też OATD-02" - powiedział ISBnews Szumowski.
"Planujemy, że w drugiej połowie 2018 r. powinniśmy wyłonić kandydata klinicznego OATD-03 do zastosowania w terapii chorób układu oddechowego lub tych prowadzących do włóknienia tkanek. W przypadku pozytywnych wyników w rozwoju przedklinicznym leku, oczekujemy, że rozpoczniemy badania kliniczne pierwszej fazy dla OATD-03 w roku 2020" - dodał prezes.
Spółka szacuje, że łącznie nakłady finansowe na realizację aktualnie prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych oraz zupełnie nowych projektów badawczo-rozwojowych opartych o nowe cele terapeutyczne będą wynosiły prawie 190 mln zł, z czego ok. 66 mln zł planuje sfinansować środkami pozyskanymi z emisji akcji, a pozostałą część środkami z dotacji oraz środkami własnymi spółki.
"Trzyletni plan inwestycyjny jest również spójny z zakładanym harmonogramem komercjalizacji najbardziej zaawansowanych projektów B+R, ponieważ tym okresie spodziewamy się wpływów z tytułu podpisania umów partneringowych lub licencyjnych" - dodał prezes.
OncoArendi Therapeutics S.A. to innowacyjna firma biotechnologiczna specjalizująca się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób układu oddechowego i nowotworów.
Sebastian Gawłowski