Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Petrolinvest informował o odkryciu złóż w Kazachstanie. Prezesi zapłacą karę

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego utrzymała swoją decyzję w sprawie kar finansowych dla menedżerów spółki wydobywczej.

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu
Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu (Iwanczuk/REPORTER)

W sumie 340 tysięcy złotych kary mają zapłacić prezes oraz były członek zarządu spółki Petrolinvest. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że wprowadzili inwestorów w błąd.

Jak podała KNF, urzędnicy utrzymali w mocy swoją wcześniejszą decyzję o tym, że Bertrand Le Guern (prezes Petrolinvestu) ma zapłacić karę w wysokości 180 tysięcy złotych, a Marek Pietruszewski (były wiceprezes) - karę w wysokości 160 tysięcy złotych "w związku z rozpowszechnianiem w raporcie bieżącym nr 108/2011 spółki Petrolinvest S.A. nierzetelnych informacji, które mogły wprowadzać w błąd w zakresie akcji Spółki".

Chodzi o informację, w której spółka informowała o odkryciu złóż węglowodorów w ramach obiektu Shyrak w Kazachstanie. KNF uznała, że informacja podana przez Petrolinvest była nierzetelna i mogła wprowadzić inwestorów w błąd.

Komisja wskazała, że manipulacja dotyczyła okoliczności istotnych z uwagi na charakter prowadzonej przez spółkę działalności, tj. inwestycji w firmy poszukujące węglowodorów, a mianowicie informacji dotyczących prac na obszarze Shyrak. Informacje te wskazywały, że spółka zależna od Petrolinvestu odkryła złoże podczas, gdy z raportu McDanielsa nie można było wyciągnąć takich wniosków. "Rozpowszechnione przez Bertranda Le Guerna oraz Marka Pietruszewskiego informacje mogły więc wprowadzać w błąd w zakresie akcji spółki, ponieważ mogły mieć wpływ na nieprawidłowe ukształtowanie się ich cen" - podaje KNF.

W informacji KNF czytamy również, że "przekazanie do publicznej wiadomości informacji o podjęciu decyzji administracyjnej w przedmiocie nałożenia na Bertranda Le Guerna oraz Marka Pietruszewskiego kar pieniężnych w związku z rozpowszechnianiem nierzetelnych informacji dotyczących obiektu Shyrak spełnia funkcję kształtowania świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego. Informacja ta odzwierciedla stopień naganności zachowania stron postępowania w związku z naruszeniem zasad funkcjonujących na rynku kapitałowym poprzez naruszenie przepisów ustawy o obrocie" - podaje KNF.

Zobacz także: Zobacz także: Inwestowanie w surowce. Co przyniesie zyski w 2016 roku?
giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)