Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGE złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie EDF Polska

0
Podziel się:

Wartość transakcji to okokoło 4,51 mld zł.

PGE złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie EDF Polska
(Artur Zawadzki/REPORTER / Eastnews)

Polska Grupa Energetyczna (PGE)
złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na przejęcie kontroli nad spółką EDF Polska. Wniosek wpłynął 1 czerwca. Sprawa jest w toku.

"Zgłaszana koncentracja dotyczy przejęcia wyłącznej kontroli nad EDF Polska S.A. z siedzibą w Warszawie przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. z siedzibą w Warszawie ("PGE") poprzez nabycie akcji w EDF Polska" - czytamy w komunikacie.

W połowie maja br. PGE podpisała z EDF International SAS i EDF Investment II B.V. warunkowa umowę nabycia aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ok. 4,51 mld zł. PGE liczy na finalizację transakcji przejęcia aktywów EDF w ciągu kilku miesięcy.

W wyniku wykonania umowy, PGE nabędzie szereg konwencjonalnych aktywów wytwórczych, w tym: cztery elektrociepłownie tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu oraz Elektrowni Rybnik (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A.), cztery elektrociepłownie tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.).

Aktywa EDF nabywane przez PGE posiadają moc zainstalowaną 3,3 GWe oraz 4,4 GWt (uwzględniając opalaną gazem elektrociepłownię Toruń oddaną do eksploatacji w 2017 r.) i wyprodukowały 12,4 TWh energii elektrycznej netto oraz 32,8 PJ ciepła w 2016. Skonsolidowany zysk EBITDA wygenerowany przez te aktywa wyniósł ok. 1,1 mld złotych w 2016 r.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)