Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Pierwszy fundusz indeksowy na GPW

0
Podziel się:

W tym miesiącu na GPW zadebiutuje pierwszy w Polsce ETF oparty o indeks WIG20 - Lyxor ETF WIG20.

Pierwszy fundusz indeksowy na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Jeszcze w tym miesiącu na GPW zadebiutuje pierwszy w Polsce ETF oparty o WIG20. *

Ceny za zarządzanie będą atrakcyjniejsze od opłat pobieranych przez tradycyjne fundusze. Gracze będą mogli również liczyć na dywidendę.

- _ Jeden z najdłużej oczekiwanych instrumentów pojawi się na naszym rynku akcji. Data debiutu jest już ustalona i zostanie podana w ciagu najbliższych dni. Pierwszy w Polsce ETF pojawi się w notowaniach jeszcze w tym miesiącu _ – zapowiada Adam Maciejewski, członek zarządu GPW.

ETF-y ( z ang. Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, których celem jest naśladowanie wyników określonych indeksów giełdowych. Nowy instrument notowany na GPW będzie się nazywał LYXOR ETF WIG20. Jest tak zwanym funduszem pasywnym. Początkowa wartość tytułu uczestnictwa będzie wynosić 1:10 wartości indeksu WIG20, czyli około 246 zł.

-_ ETF-y są proste, płynne, a pobierane opłaty niższe w porównaniu z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi. Mogą je nabywać zarówno indywidualni inwestorzy jak i instytucjonalni _ – dodaje Aleksandra Kosmulska z Lyxor Asset Management, instytucji, która będzie zarządzać funduszem.

Pobierane opłaty od inwestora to prowizja maklerska (podobnia jak przy zakupie akcji) oraz opłata za zarządzanie, która wynosi 0,5 procent wartości inwestycji w skali roku. Inwestor może inwestować nawet w trakcie sesji.

Globalny rynek ETF - 2218 funduszy ETF o łącznej wartości aktywów ponad 1 bilion dolarów. Pierwszy ETF zadebiutował w Kanadzie w 1989 roku.

Według Kosmulskiej zainteresowanie w zakupie ETF-ów wyraziło kilka funduszy, doradcy z private banking i niemal wszystkie TFI. _ - Niestety na razie nie mogą skorzystać z oferty OFE. Trwają prace nad nowelizacją ustawy i ETF-y są brane pod uwagę przez fundusze emerytalne, które chciałyby posiadać w swoich portfelach takie instrumenty. Jest zainteresowanie również ze strony zagranicznych inwestorów _– mówi Aleksandra Kosmulska.

Właściciele ETF-ów na WIG20 będą mogli również liczyć na wypłatę dywidendy, która ma być średnią ważoną dywidend wypłacanych przez spółki wchodzące w skład WIG20. Lyxor jest jednak zarejestrowany w Luksemburgu._ - Według obecnej opinii prawnej jaką posiadamy w takim przypadku dywidedna nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Może jednak się to zmienić _– zastrzega Kosmulska.

Lyxor należący do grupy Societe Generale jest drugą w Europie instytucją pod wzgledem wartości zarządzanych aktywów ETF. W tej chwili szacuje się, że jest to około 33 mld euro. Lyxor zarządza 164 rodzajami ETF-ów naśladujących rynki akcji, a także obligacji i towarów. Zarówno GPW jak i Luxor nie wyklucza więc pojawienie się na naszym rynku kolejnych ETF-ów.

- _ Liczymy na to, że ETF WIG20 będzie się cieszył dużym zaineteresowaniem i będziemy wprowadzać nowe produkty, a także te które już są np. notowane na Euronext _– mówi Kosmulska.

Zarząd GPW rozmawia również z innymi instytucjami, które są zaintereswane utworzeniem kolejnych funduszy ETF w Polsce. Na razie jednak Maciejewski nie chciał podać większych szczegółów.

Animatorami dbającymi o płynność pierwszego w Polsce ETF-a zadbają dwie firmy z którymi GPW podpisała odpowiednie umowy: Societe Generale Corporate and Investment Bank oraz UniCredit Corporate and Investment Banking.

Lyxor ETF WIG20, a akcyjne fundusze inwestycyjne
Cecha Lyxor ETF WIG20 Fundusz inwestycyjny
Styl zarządzania Pasywny - celem jest naśladowanie zachowanie określonego indeksu giełdowego Aktywny - polityka inwestycyjna, której celem jest osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu z inwestycji
Wycena jednostek Ciągła - w czasie trwania każdej sesji giełdowej Najczęściej tylko raz dziennie
Opłaty za zarządzanie W skali roku - 0,5% wartości inwestycji. W obrocie giełdowym brak opłat manipulacyjnych czy kosztów wejścia i wyjścia Opłata za zarządzanie w wysokości kilku procent rocznie, dodatkowe opłaty za zakup/umorzenie jednostek określane indywidualnie przez fundusz - stosunkowo wysokie
Koszty zakupu/sprzedaży Na rynku wtórnym - prowizja domu maklerskiego (podobnie jak dla akcji) Prowizje określane indywidualnie przez fundusz i dystrybutora
Wypłata dywidendy Raz do roku wypłacany ekwiwalent dywidendy - średnia ważona dywidend wypłacanych przez spółki z indeksu WIG20 Nie jest wypłacana

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)