"Podzielona płatność ma na celu ograniczenie oszustw podatkowych, w szczególności uchylanie się od płatności podatku VAT. Mechanizm ten polega na rozdzieleniu całej kwoty brutto wskazanej na fakturze na wartość netto i kwotę podatku VAT. Kwota netto trafi bezpośrednio na rachunek bankowy dostawcy, a kwota VAT-u na utworzony automatycznie przez bank rachunek techniczny VAT. Taka koncepcja znajdzie zastosowanie jedynie dla transakcji w formule business to business. Rozwiązanie nie będzie dotyczyło rozliczeń (płatności) z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej" - czytamy w komunikacie.
Korzyści płynące ze stosowania tego rozwiązania obejmują między innymi wyeliminowanie solidarnej odpowiedzialności z dostawcą, brak podwyższonych odsetek za zwłokę, zmniejszenie zobowiązania za wcześniejszą zapłatę VAT oraz uznania zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności za jedną z podstawowych przesłanek dochowania "należytej staranności". PKN Orlen od 1 lipca br. rozpocznie regulowanie swoich zobowiązań wobec dostawców przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności, podano również.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.