"Wydana 16 października 2018 r. decyzja oznacza, że operatorzy systemów przesyłowych będą oferować przepustowości poprzez tę platformę w dwóch punktach, na połączeniach międzysystemowych na granicy polsko-niemieckiej tj. 'Mallnow' i 'GCP Gaz-System/Ontras'. Pierwszy z nich znajduje się na gazociągu tranzytowym Jamał-Europa, na którym operatorem jest Gaz-System. Łączy się z systemem przesyłowym obsługiwanym przez Gascade. Kolejny to punkt wirtualny GCP Gaz-Systsem/Ontras, obejmujący fizyczne punkty: Gubin, Kamminke i Lasów, znajdujące się na połączeniu z siecią Ontras, wzdłuż zachodniej granicy województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego i Dolnego Śląska. Dotychczas rezerwacja przepustowości odbywała się poprzez dwie odrębne platformy" - czytamy w komunikacie.
Platforma GSA, powstała z inicjatywy Gaz-Systemu, jest niezależnym, autorskim narzędziem informatycznym służącym do oferowania przepustowości w systemach przesyłowych gazu ziemnego.
"Z uznaniem przyjmujemy, że dotychczas stosowane przez nas narzędzie zostało ocenione jako najbardziej konkurencyjne na europejskim rynku. Cieszymy się, że będą z niego korzystali również inni uczestnicy. Liczymy, że ta decyzja będzie wspierać dalszą integrację rynku gazu prowadzoną przez Gaz-System" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.
Platforma GSA powstała w lipcu 2014 r. jako odpowiedź na wymogi europejskiego kodeksu sieci, określającego mechanizmy alokacji przepustowości w systemach przesyłowych gazu. Poprzez udział w aukcjach, uczestnicy rynku mogą rezerwować na Platformie GSA przepustowość w punktach połączeń międzysystemowych, podano w materiale.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.