Import whisky single malt spadł w ujęciu wolumenowym o 13,5% r/r w okresie styczeń-lipiec 2017 r., zaś w ujęciu wartościowym wzrósł o 7% r/r, wynika z danych Scotch Whisky Association (SWA). Import whisky mieszanej (tzw. blended) w ujęciu ilościowym spadła również o 7% r/r w tym okresie, zaś wartościowo wzrosła o 7%. Oznacza to, iż kupujemy mniej butelek, ale stawiamy na droższe wersje.
"To kolejny rok, kiedy drastycznie spada import taniej whisky 'in bulk', co oznaczało, że tanie, ekonomiczne wersje, szczególnie nazwane 'private label' tracą na znaczeniu. Wniosek jest jeden - coraz lepiej wyedukowany klient poszukuje czegoś więcej, niż samej nazwy 'whisky' na etykiecie" - skomentował dane Jarosław Buss, organizator corocznego festiwalu Whisky Live Warsaw.
W ujęciu ogólnym, segment whisky zanotował spadek ilościowy o 8,75%, podczas gdy w ujęciu wartościowym wzrósł o 6%, co jeszcze dobitniej potwierdza wzrost zainteresowania droższymi butelkami, określanymi jako segment premium, wynika z danych SWA.
Buss wskazał także, iż wskaźniki te są dokładnym odzwierciedleniem trendów światowych, na których wzrost wartościowy importu, znacznie przewyższa wzrost ilościowy.
"W ujęciu globalnym, straciliśmy dotychczasowe 13. miejsce - zostaliśmy wyprzedzeni przez Holandię i Emiraty Arabskie, chociaż to dość prosto da się wytłumaczyć. Holandia i Niemcy stosują praktyki tzw. rynku równoległego, czyli sprzedawania na zaniżonych marżach whisky na inne , europejskie rynki, co podbija im statystyki, Emiraty zaś poprawiły swoje notowania, głównie dzięki kanałowi Travel Retail, a konkretnie dzięki największemu na świecie lotnisku w Dubaju. Rynek równoległy mógł też być jedną z przyczyn spadku importu w oficjalnych statystykach, gdyż re-eksport do Polski poprzez Holandię czy Niemcy nie jest uwzględniony w oficjalnych liczbach. Jest on jednocześnie zmorą dla krajowych importerów, choć winą za obecny stan należy obarczyć także producentów, którzy stosują różne cenniki dla poszczególnych rynków" - powiedział organizator festiwalu whisky.
Jego zdaniem, rosnąca wiedza i oczekiwania Polaków względem tego trunku to w głównej mierze zasługa organizowanych w kraju festiwali whisky.
Organizator festiwalu wskazał, że pierwsza edycja Whisky Live Warsaw, która odbyła się cztery lata temu przyciągnęła 1500 osób. W zeszłym roku w festiwalu uczestniczyło już 3 500 gości festiwalowych. W tegorocznej odsłonie, która odbędzie się w dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport weźmie udział blisko 80 wystawców z 20 krajów, oferujących łącznie 500 gatunków whisky. Organizator liczy na większą frekwencję niż rok wcześniej.
Agencja ISBnews jest partnerem medialnym festiwalu.