Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Skarb Państwa ściga twórców e-Podatków. Żąda zapłaty 27 mln zł

7
Podziel się:

Firma Sygnity ma na uregulowanie zobowiązań tylko 14 dni.

Skarb Państwa w sporze z Sygnity reprezentuje minister finansów Teresa Czerwińska.
Skarb Państwa w sporze z Sygnity reprezentuje minister finansów Teresa Czerwińska. (Marcin Obara)

Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra finansów, wezwał informatyczną spółkę Sygnity do zapłaty kar umownych. W ciągu 14 dni firma ma wpłacić 27 mln zł. Ma to związek z wdrażanym przez Sygnity systemem e-Podatki.

Wezwanie do zapłaty zostało wystawione przez państwo tytułem kar umownych naliczonych w związku ze stwierdzonymi przez Skarb Państwa opóźnieniami w realizacji umowy na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki oraz świadczenia usług z nim związanych.

Z diagnozą i żądaniami zupełnie nie zgadza się Sygnity. Twórcy systemu e-Podatki twierdzą, że naliczenie kar nie znajduje oparcia zarówno w postanowieniach umowy, jak i okolicznościach faktycznych jej realizacji.

"W szczególności, kwota naliczonych kar z tytułu usług serwisowych jest całkowicie niewspółmierna do wynagrodzenia należnego spółce z tytułu świadczenia ww. usług wynikających z umowy" - podkreśla w komunikacie. Przypomnijmy, że pierwotnie wartość kontraktu opiewała na 232 mln , po czym została rozszerzona o kolejne blisko 80 mln zł.

Spółka podkreśla, że nie jest w posiadaniu jakichkolwiek informacji o potencjalnych szkodach odniesionych przez Skarb Państwa.

Zobacz także: Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

"Zastosowany przez Skarb Państwa sposób naliczenia kary jest arbitralną decyzją Skarbu Państwa oraz jest w znacznej mierze oderwany od przedstawianych przez spółkę wyjaśnień w toku prowadzonych przez strony rozmów" - czytamy w oświadczeniu.

Sygnity zwraca uwagę, że za wyjątkiem naliczenia kar umownych, których zasadność i wysokość jest kwestionowana przez spółkę, wezwanie nie zawiera informacji o jakichkolwiek innych potencjalnych sankcjach prawnych związanych z realizacją umowy.

Zarówno Sygnity jak i Skarb Państwa zadeklarowały gotowość niezwłocznego podjęcia rozmów w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji, w sposób zabezpieczający interesy każdej ze stron oraz ustaliły w tym celu ramowy harmonogram negocjacji.

Co dalej z systemem e-Podatki? Sygnity podało, że pomimo okoliczności związanych z naliczeniem kar umownych przez Skarb Państwa, spółka na bieżąco realizuje usługi w ramach umowy, zarówno w zakresie rozwoju, jak i utrzymania systemu.

Władze informatycznej spółki uspokajają inwestorów, wskazując, że zawiązane dotychczas rezerwy na potencjalne roszczenia związane z umową, pokrywają ryzyko ewentualnych kar. Notowania Sygnity na giełdzie w Warszawie pokazują, że inwestorzy zachowują spokój. W poniedziałek po południu kurs akcji był zaledwie 0,7 proc. na minusie.

Sygnity to trzecia największa firma informatyczna w Polsce. Tworzy oprogramowanie i zaawansowane systemy informatyczne. Świadczy też różnego rodzaju usługi IT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
zzzzz
7 lat temu
jak się na tym znam, a ponad 20 lat w tym siedzę, to 90% winy za opóźnienie leży po stronie urzędników. Oni potrafią rok definiować wielkość czcionki na wydruku.
bedacywdomu
7 lat temu
Kto wtajemniczony, ten wie, jaki gniot to SSP. Nic dodać, nic ująć, tylko się z tego wycofać.
Krzysiek
7 lat temu
Program do bani potrącenie i tak małe
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
sic!
6 lat temu
Doili, doili i wydoili - najpierw komisje, zespoły, kamienie milowe - konsultacje pilotaże - obłowili się razem urzędnicy z MF razem z tą kpinospółką. Teraz się będą szantażować. Kto wybrał Sygnity do realizacji epodatków niech teraz odpowie. Inna sprawa, że ten niedorobiony gniot, gdzie pracownicy urzędów byli kilkudziesięcioma tysiącami betatesterów, nigdy nie powiniem wyjść poza projekt. Ale trzeba było się obłowić, pieniążki z Unii były, to cały MF potrzebował się na tym upaść - zresztą obecni pasą się nadal.
Krzysiek
7 lat temu
Program do bani potrącenie i tak małe
zzzzz
7 lat temu
jak się na tym znam, a ponad 20 lat w tym siedzę, to 90% winy za opóźnienie leży po stronie urzędników. Oni potrafią rok definiować wielkość czcionki na wydruku.
bedacywdomu
7 lat temu
Kto wtajemniczony, ten wie, jaki gniot to SSP. Nic dodać, nic ująć, tylko się z tego wycofać.
Ja
7 lat temu
Brawo!!! I odsetki!!!