Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UKE: Nasycenie dostępem do internetu w gospodarstwach domowych to 102% w 2015 r.

0
Podziel się:
UKE: Nasycenie dostępem do internetu w gospodarstwach domowych to 102% w 2015 r.

Nasycenie usługami dostępu do sieci internet w przeliczeniu na gospodarstwa domowe wyniosło 102% w 2015 r. Wskaźnik ten wzrósł o ok. 11,6 pkt. proc. w porównaniu do 2014 r., wynika z raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

"Wartość rynku dostępu do internetu wyniosła 5,07 mld zł. Największe przychody generowane były przez dostęp mobilny. Usługi świadczone przy użyciu dedykowanych urządzeń 2G/3G/4G (modemów/kluczy/kart) stanowiły 33% ogólnych przychodów z dostępu do internetu" - czytamy w raporcie.

W Polsce w 2015 r. było blisko 14 mln użytkowników internetu. Podobnie jak w latach ubiegłych więcej osób korzystało z dostępu stacjonarnego (7,1 mln) jednak różnica między technologiami stacjonarnymi i mobilnymi zmniejszyła się, zaznaczono w raporcie.

W 2015 r. z internetu mobilnego korzystało w sumie 6,67 mln użytkowników, czyli o ok. 0,5 mln mniej niż w przypadku dostępu w stałej lokalizacji. Świadczy to o wzroście dostępności Internetu za pośrednictwem łączy stałych spowodowanym inwestycjami w tę technologię.

Największy udział w rynku pod względem liczby użytkowników (uwzględniając łącznie użytkowników internetu stacjonarnego jak i mobilnego) miał w 2015 r. Orange. W sumie z jego usług korzystało około 30% abonentów.

W porównaniu z 2014 r. zwiększyła się liczba łączy o przepustowości ponad 10 Mbit/s. W 2014 r. z internetu o takiej szybkości korzystało około 50% wszystkich użytkowników. W 2015 r. łącza te stanowiły już blisko 61% wszystkich łączy. Więcej osób korzystało również z superszybkiego dostępu do internetu. W 2015 r. już prawie 11% użytkowników miało dostęp do sieci o przepustowości ponad 100 Mbit/s. Dla porównania w 2014 r. superszybkie łącza stanowiły zaledwie 5%.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.