Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UKE: Operatorzy odnotowali w swoich bazach 56,6 mln kart SIM w 2015 r.

0
Podziel się:
UKE: Operatorzy odnotowali w swoich bazach 56,6 mln kart SIM w 2015 r.

Operatorzy odnotowali w swoich bazach 56,6 mln kart SIM w 2015 r., co przełożyło się na nasycenie usługami telefonii mobilnej na poziomie 147,2%, wynika z raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2015 r. Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Wskaźnik ten zmniejszył się o 3 pkt proc. względem roku poprzedniego. Spadek deklarowanej liczby kart SIM wynika głównie z urealnienia przez operatorów swoich baz abonenckich, poprzez nieraportowanie numerów, które nie są w użyciu" - czytamy w raporcie.

Podobnie jak w roku poprzednim, w 2015 r. większą popularnością cieszyły się usługi przedpłacone. Korzystało z nich 50,6% wszystkich użytkowników, generując jednak tylko około 19% całkowitych przychodów operatorów telefonii ruchomej, podano również.

"Usługa przenoszenia numerów cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2015 r. 1,65 mln abonentów telefonii ruchomej skorzystało z takiej możliwości" - czytamy dalej.

Pod względem wolumenu zarejestrowanych kart SIM pozycję lidera zyskał Orange Polska z 27,7% udziałem, co jednocześnie oznacza wzrost o 1 pkt proc. względem roku poprzedniego. Największy spadek liczby użytkowników dotknął T-Mobile Polska - o 24,6% r/r. Za jedną z głównych przyczyn tego spadku należy uznać weryfikację bazy abonenckiej przeprowadzonej przez operatora, co skutkowało urealnieniem liczby raportowanych kart SIM.

Na drugim miejscu pod względem liczby użytkowników uplasował się Polkomtel (Plus)
z 22,6% udziału w rynku, kolejne miejsca zajęli P4 (Play) z 25,8% udziału oraz T-Mobile Polska z 20,8% udziału. Pozostali operatorzy mieli łącznie 3,2% udziału w rynku.

Względem roku poprzedniego nastąpił wzrost łącznego czasu trwania połączeń wychodzących o 11,1% do poziomu ok. 91,8 mld minut. Średni czas trwania pojedynczego połączenia wzrósł do 2,13 minut na koniec 2015 r. z 2 minut na koniec 2014 r. Liczba minut wychodzących w roamingu aktywnym wzrosła o 64,6% r/r do poziomu 990 mln.

Nadal najbardziej dynamicznie rozwijał się segment transmisji danych, gdzie wolumen wzrósł aż o 298,6% w stosunku do roku ubiegłego. Wzrost poziomu wykorzystania usług mógł być podyktowany m.in. przez aktualizację i systematyczne obniżanie stawek roamingowych.

O ponad 2 mln zwiększyła się liczba osób korzystających z usług wiązanych. W 2015 r. w Polsce było blisko 5,9 mln użytkowników pakietów. Największą popularnością cieszył się pakiet "telefonia ruchoma + internet mobilny". Ponad 41% wszystkich abonentów usług wiązanych miało wykupioną taką usługę. Na drugim miejscu znalazła się usługa łącząca internet stacjonarny z telewizją. W sumie takie usługi miały udział w liczbie klientów na poziomie 18%.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników znacząco zwiększył się także poziom przychodów. W sumie w 2015 r. operatorzy na świadczeniu usług wiązanych zarobili 2,94 mld zł. Średni miesięczny przychód na jednego użytkownika wyniósł 41,73 zł.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)