Niby prezydenci Trump i Xi Jinping nic konkretnego nie ustalili na szczycie G20 w weekend, ale czy przy takich okazjach zawiera się konkretne umowy? W Argentynie Amerykanie zgodzili się opóźnić wprowadzenie nowych ceł o trzy miesiące. To oznacza, że najgorszy scenariusz, czyli totalna wojna handlowa, może się nie zmaterializować.
Donald Trump dodał, że Chińczycy zobowiązali się zakupić znaczne ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych z USA. Ponadto Pekin miał wyrazić zgodę na obniżkę cła na importowane z USA samochody. Producenci samochodów z Europy pewnie nie są tym zachwyceni.
Indeks największych spółek na giełdzie nowojorskiej S&P500 w ubiegłym tygodniu zaliczył najwyższy wzrost od prawie siedmiu lat (+4,9 proc.) na fali optymizmu po deklaracjach Fed o możliwym zakończeniu podwyżek stóp procentowych. W poniedziałek dodał do tego jeszcze 1,1 proc. Zyskiwały te spółki, które wcześniej traciły na zaostrzeniu działań pomiędzy dwoma największymi gospodarkami globu. Boeing, Nike i Apple zyskały po ponad 3 proc. 4,9-procentowym wzrostem może się pochwalić Amazon.
Notowania na Wall Street w ostatnim tygodniu
Analitycy rynku wskazują, że to na razie tylko trzy miesiące na negocjacje. Ale oddech ulgi wyraźnie przeszedł przez rynek. Zyskiwały nie tylko spółki technologiczne, ale i koncerny naftowe. Sygnały porozumienia USA-Chiny dały nadzieję na globalny wzrost gospodarki, a co za tym idzie i konsumpcji paliw. Ropa Brent przekroczyła we wtorek poziom 62 dol. za baryłkę, zyskując 1,2 proc. W skali tygodnia zyskała już 3,6 proc.
Czytaj też: href="https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usmca-zastapila-nafte-trump-dopial-swego,216,0,2423000.html">USMCA zastąpiła NAFTĘ. Trump dopiął swego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl