Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydobycie węgla. Bogdanka odbija się od dna

0
Podziel się:

Spółka nadal odczuwa sprzedaż dumpingową węgla przez kopalnie Kompanii Węglowej. Jednak sytuacja się poprawia.

Wydobycie węgla. Bogdanka odbija się od dna
(Bogdanka S.A.)

Bogdanka zanotowała w trzecim kwartale produkcję węgla handlowego na poziomie 2,04 mln ton, wobec 2,38 mln ton, w tym samym okresie rok wcześniej. Na jej kondycję ma wpływ sprzedaż dumpingowa węgla z hałd, dokonywana przez kopalnie Kompanii Węglowej. Sytuacja spółki się poprawia. Lepsze dane mogą utrudnić przejęcie firmy przez Eneę.

Sprzedaż węgla wyniosła 2,19 mln ton w trzecim kwartale wobec 2,5 mln ton rok wcześniej, podała spółka i podtrzymała całoroczny plan sprzedażowy na poziomie około 8,5 mln ton.

Narastająco w pierwszych dziewięciu miesiącach produkcja węgla handlowego wyniosła 5,93 mln ton, a sprzedaż 6,01 mln ton, wobec odpowiednio 6,63 mln ton i 6,80 mln ton w tym samym okresie 2014 roku.

Ostatnie kilka miesięcy było bardzo burzliwe dla spółki pod względem wydarzeń rynkowych. Przez dumpingową politykę sprzedaży węgla ze strony upadającej Kompanii Węglowej okazało się, że węgiel z Bogdanki jest niekonkurencyjny. Spółka musiała renegocjować kontrakty z PGNiG Termika, długoterminową umowę wymawiała Enea. Ta sama, która ogłosiła później wezwanie na akcje Bogdanki z planem jej przejęcia. Akcje Bogdanki spadły do najniższych poziomów w historii, obniżane były ratingi kredytowe spółki.

Uzyskane w trzecim kwartale poziomy wydobycia i sprzedaży były jednak wyższe od osiągniętych w drugim kwartale tego roku, kiedy to wydobycie wyniosło 1,90 mln ton, a sprzedaż - 1,88 mln ton. Są to wyniki zgodne z tegorocznym harmonogramem dostaw do klientów.

- Mimo że działamy w bardzo trudnych warunkach, na które znaczący wpływ mają nie tylko kryteria czysto rynkowe, udaje nam się utrzymywać dobry poziom zarówno wydobycia, jak i sprzedaży węgla. Warto podkreślić, że w trzecim kwartale produkcja była wyższa niż w pierwszym i drugim kwartale (kiedy wyniosła odpowiednio 1,99 i 1,90 mln ton), zaś sprzedaż w trzecim kwartale znacząco przekroczyła wyniki pierwszego i drugiego kwartału (wynoszące odpowiednio 1,95 i 1,88 mln ton). To pozwala nam podtrzymać nasze deklaracje dotyczące sprzedaży ok. 8,5 mln ton węgla w tym roku - powiedział prezes Zbigniew Stopa, cytowany w komunikacie.

"Wrogie" wezwanie Enei

15 października odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie Bogdanki, podczas którego akcjonariusze zdecydują o zmianach w statucie, w tym o ograniczeniu wykonywania prawa głosu przez nowych akcjonariuszy do 10 proc. Powodem tych działań jest ogłoszone przez spółkę Enea wezwanie na akcje węglowej firmy, stanowiące 64,57 proc. głosów na walnym zgromadzaniu.

Obecni akcjonariusze uznali najwyraźniej, że wezwanie Enei to próba wrogiego przejęcia. W sytuacji, kiedy wzywa inwestor, który wpływa na kurs, pogarszając kilka tygodni wcześniej sytuację rynkową spółki, poprzez wypowiedzenie ważnej umowy, reakcja jest uzasadniona.

Kiedy poprawiają się wyniki spółki, przejęcie jej po proponowanej cenie 67,39 zł (najniższej z możliwych), może być trudniejsze. Zapisy na akcje, w wezwaniu Enei, kończą się 16 października.

Zarząd Bogdanki uznał wezwanie na akcje spółki ogłoszone przez Eneę za zgodne z interesem kopalni. Eksperci rynkowi mieli wątpliwości co do ceny, jednak w oświadczeniu zarząd podał, że cena oferowana przez wzywającego jest godziwa.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6 proc. udziału w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)