Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we wrześniowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. To mniej w stosunku do czerwcowych prognoz tej instytucji. OECD obniżyła również tegoroczny spodziewany wzrost PKB w USA i Japonii.
W czerwcu OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3 proc. w 2016 roku i 3,3 proc. w 2017 roku.
Zdaniem ekonomistów tej instytucji, globalny wzrost gospodarczy pozostanie w okolicach 3 proc. w 2016 roku i tylko nieznacznie poprawi się w 2017 roku. "Generalnie światowa gospodarka w dalszym ciągu pozostaje w pułapce niskiego wzrostu z powodu rozczarowującego tempa wzrostu ciążącego na dalszych perspektywach oraz wpływającego negatywnie na wymianę handlową, inwestycje, produktywność i płace" - napisano we wrześniowym raporcie. "Polityka pieniężna stała się przeciążona i powoduje zakłócenia na rynkach finansowych" - dodano.
OECD zrewidowało prognozy dla większości gospodarek rozwiniętych. W USA prognozowany jest wzrost PKB na poziomie 1,4 proc. w tym roku (0,4 pkt. proc. mniej niż w poprzednim, czerwcowym raporcie) i 2,1 proc. w roku 2017 (mniej o 0,1 pkt. proc.). Niemiecki wzrost PKB wyniesie 1,8 proc. w 2016 r. (0,2 pkt. proc. więcej niż w czerwcowej prognozie) oraz 1,5 proc. w przyszłym roku (mniej o 0,2 pkt. proc.).
W przypadku strefy euro wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 1,5 proc. (mniej o 0,1 pkt. proc. względem prognozy z czerwca) oraz 1,4 w 2017 r. (mniej o 0,3 pkt. proc.).
Jeszcze mniejszy wzrost gospodarczy odnotuje Japonia. Zdaniem OECD, powinien wynieść 0,6 proc. w tym roku (spadek o 0,1 pkt. proc. względem prognozy z czerwca) i 0,7 proc. w przyszłym (więcej o 0,3 pkt. proc.). W Chinach OECD prognozuje tegoroczny wzrost na poziomie 6,5 proc. i 6,2 proc. w roku 2017. Prognoza ta nie uległa zmianie w relacji do czerwcowego raportu.
Wielka Brytania zanotuje w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 1,8 proc. (o 0,1 pkt. proc. więcej w porównaniu z czerwcową prognozą), a w przyszłym na poziomie 1 proc. (mniej o 0,1 pkt. proc.).
We wrześniowym raporcie OECD nie wspomina o Polsce. W czerwcu OECD prognozowała, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 proc. w tym roku i 3,5 proc. w przyszłym.