- podał Yawal w czwartek.
'KPWiG uzasadnia swoją decyzję koniecznością rozstrzygnięcia przez Sąd Okręgowy w Warszawie zaskarżenia uchwały NWZA Pagedu SA, która dotyczy połączenia ze spółką Yawal SA oraz określa parytet wymiany' - napisano w komunikacie.
W opinii Komisji wyrażenie zgody na wprowadzenie akcji serii F do publicznego obrotu wymaga wcześniejszego rozstrzygnięcia spornych spraw przez sąd w Warszawie.
W połowie grudnia zeszłego roku odbyły się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek Paged SA i Yawal SA, które zdecydowały o połączeniu obu firm i zmianie nazwy na KED SA.
Przeciwko planowanemu połączeniu Pagedu z Yawalem protestują mniejszościowi akcjonariusze Pagedu. Uważają oni, że parytet wymiany akcji Pagedu na akcje Yawalu jest dla nich niekorzystny.
Połączenie obu spółek ma zostać przeprowadzone przez przeniesienie całego majątku Pagedu na Yawal w zamian za 2.025.000 akcji emisji połączeniowej, które Yawal przyzna akcjonariuszom Pagedu.
Parytet wymiany akcji wynosi 3,4:1, czyli za 3,4 akcji Pagedu akcjonariusze otrzymają jedną akcję nowej emisji Yawalu.
Do 15 czerwca zostało przerwane NWZA Pagedu, na którym mniejszościowi akcjonariusze chcą powołać biegłego rewidenta do spraw szczególnych.
Wniosek o powołanie biegłego rewidenta zgłosiły Lasy Państwowe (12,53 proc.) oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (3 proc.). Biegły rewident ds. szczególnych miałby odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie składniki majątku były wyceniane według tej samej metody, bo według mniejszościowych akcjonariuszy wartość Pagedu jest zaniżona.
Przedstawiciele Lasów Państwowych podają, że kieruje nimi obawa o zniknięcie Pagedu, firmy istniejącej od 70 lat i z rozpoznawalnym znakiem towarowym. Ich zdaniem dotychczasowa wycena Pagedu jest zbyt niska, bo firma ma fabryki mebli giętych, zagranicznych odbiorców i siedzibę w Warszawie wartą 55 mln zł.
Fuzja z Yawalem, należącym do rodziny Edmunda Mzyka, jest według nich dla Pagedu bardzo niekorzystna. Większość akcji w nowej spółce KED SA będzie należała do tej rodziny; KED to skrót od inicjałów imion Karolina, Edmund, Daniel, tj. imion prezesa Mzyka i jego dzieci.