- W sytuacji przewidywalnej polityki pieniężnej kurs złotego, mimo okresowych silnych wahań niektórych walut - szczególnie z tzw. rynków wschodzących - jest od dłuższego czasu stabilny. Obecnie zmienność kursu złotego utrzymuje się na poziomie najniższym od dekad - mówił prezes NBP Adam Glapiński podczas wystąpienia sejmowego.
Wskazał, że jest to oznaką wysokiego zaufania do złotego nie tylko ze strony Polaków, ale także inwestorów zagranicznych.
- Wysoka wiarygodność złotego jest jednym z dowodów skuteczności polityki monetarnej NBP - podkreślał.
W opublikowanym wcześniej przez NBP "Raporcie o inflacji" także podkreślano, że kurs złotego do głównych walut pozostał stabilny, a w ostatnim czasie 3-miesięczna zmienność złotego względem euro osiągnęła historyczne minimum.
Według banku centralnego, świadczy to o relatywnej odporności polskiej waluty na zmiany czynników globalnych, którą wspierają dobre fundamenty makroekonomiczne krajowej gospodarki.
Średnie kursy złotego do euro i dolara amerykańskiego w połowie czerwca były zbliżone do notowanych w styczniu. To się jednak może niedługo zmienić, ale na szczęście na korzyść naszej waluty. Ekonomiści Santandera prognozują spore spadki kursów dolara czy franka. Tańsze ma być euro, choć tu różnica nie będzie tak duża.
Jeśli prognozy się sprawdzą, notowania spadną od 4 do 24 groszy. W tym roku jeszcze tak nisko nie były. Po raz ostatni równie mocny złoty był w pierwszej połowie 2018 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl