Zdecydowanie najlepiej prezentują się wyniki badania w zakresie "rynku pracy (płace i zatrudnienie)". Jego wartość dla aktualnego odczytu wynosi 60,4 pkt. Widać tutaj niewielki spadek w porównaniu do II półrocza 2018 roku (wówczas wartość komponentu wyniosła 61,9 pkt.). W przypadku "płac" barometr wyniósł 61,2 pkt. 35% przedsiębiorców deklaruje w najbliższym czasie wzrost wynagrodzenia. W zakresie "zatrudnienia" 33% ankietowanych planuje jego zwiększenie, podano.
Najmniejsze obawy związane z sytuacją na rynku pracy w najbliższym półroczu wykazują przedsiębiorcy z sektora handlowego (tutaj wskaźnik osiągnął wartość 63,7 pkt.). Kolejno uplasowały się produkcja i usługi (60,5 i 59,3 pkt).
"Na ogólną wartość Indeksu Busometr ZPP wpłynął również komponent 'koniunktura gospodarcza', który aktualnie uplasował się na poziomie 55,6 pkt (wzrost o 0,2 pkt w odniesieniu do poprzedniego badania). 36% badanych twierdzi, że w perspektywie najbliższego półrocza, sytuacja gospodarcza poprawi się, natomiast 24% spodziewa się jej pogorszenia" - czytamy w komunikacie.
Tak optymistyczne nie są jednak nastroje przedsiębiorców w obszarze "inwestycji" - ogólna wartość komponentu wyniosła 45 pkt (spadek o 8,7 pkt w relacji do poprzedniego półrocza). Ponad połowa badanych (55%) zadeklarowała plany inwestycyjne, 45% nie planuje działań w tym zakresie. Dużą skłonność do inwestowania wykazują przedsiębiorcy z sektora małych przedsiębiorstw (52,3 pkt), mniejszy optymizm panuje wśród mikro i dużych przedsiębiorców (kolejno 41,4 i 47,6 pkt), wskazano także.
"Ewidentnie widać, że nastroje dotyczące sytuacji na rynku pracy pozostają bardzo dobre. Firmy płacą coraz więcej i coraz więcej zatrudniają, wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma. Przedsiębiorcy na ten moment spodziewają się kontynuacji dobrej koniunktury, co jest oczywiście świetną wiadomością, ale musi niepokoić odczyt dotyczący inwestycji i spadek o prawie 9 punktów. To jasny sygnał do rządu, że biznes potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego, żeby móc inwestować" - podsumował prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Maison&Partners prowadzą badania wśród przedsiębiorców w oparciu o próbę zróżnicowaną ze względu na liczbę zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku.