Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

1000 dolarów za werbunek znajomych. Tak Rosja szuka żołnierzy

Podziel się:

1150 dolarów otrzyma każdy mieszkaniec obwodu jarosławskiego pod Moskwą, jeśli przyprowadzi do wojenkomatu rekruta. Podobne rozwiązanie wprowadzono w Republice Tatarstanu. W ten sposób Rosja chce przyciągnąć więcej mężczyzn do armii, którzy następnie trafią na Ukrainę.

1000 dolarów za werbunek znajomych. Tak Rosja szuka żołnierzy
Rosyjskie władze chcą przyciągnąć nowych rekrutów do wojska. Na zdjęciu poborowi z Moskwy z 2022 r. (Getty Images,, 2022 Anadolu Agency, Sefa Karacan)

"Rosyjscy politycy oferują tysiąc dolarów za każdego rekruta, który zostanie zwerbowany przez swojego znajomego do wojska" - czytamy w polsatnews.pl. Według Ośrodka Studiów nad Wojną (ISW) "nasila się problem" związany z rekrutacją. Do wojenkomatów zgłasza się coraz mniej Rosjan chętnych do pójścia na front.

Dlatego Michaił Jewrajew, który zarządza znajdującym się pod Moskwą obwodem jarosławskim, zaproponował, że można otrzymać równowartość 1150 dol. za przyprowadzenie znajomego czy członka rodziny do komisji wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W biznesie jak w saunie, im wyżej siedzisz tym bardziej się pocisz" - Marian Owerko w Biznes Klasie

Jednak zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Dumy Państwowej ds. Budownictwa i Legislacji Jurija Sinelszczikowa jest to rozwiązanie ryzykowne. Jego zdaniem Rosjanie "mogą go nadużywać". Drugą kwestią jest budżet, co może być problematyczne w przypadku dużej liczby chętnych.

A tych nie brakuje. "Jak informuje rosyjski opozycyjny portal Cherta duża część osób podpisuje kontrakty, aby zarobić pieniądze na spłatę długów zaciągniętych na grach hazardowych".

Poborowi z kraju nie wyjadą

Rosjanie chcą zatrzymać poborowych w kraju. Dlatego Kreml rozwija system mający zapobiegać wyjeżdżaniu potencjalnych żołnierzy. Moskwa wdraża "system wymiany informacji" między ministerstwem obrony a Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), którego celem jest przekazywanie danych potencjalnych poborowych do Służby Granicznej FSB i zapobieganie ich wyjazdowi z kraju. System ten ma być w pełni funkcjonalny przed tegorocznym jesiennym poborem.

Rosja przeprowadza dwa pobory rocznie, w efekcie których każdego roku powoływanych do wojska jest ponad 250 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl